Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizii emise de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizii emise de angajator

Trebuie sa se faca o motivare a deciziilor sau pur si simplu in baza numirii in functia de director si a art.40 Codul muncii si a faptului ca se incearca eficientizarea muncii, se pot face schimbari de loc de munca, felul muncii, program de munca, salariu, etc...in cazul in care nu exista lege sau hotarare/ordin date pentru a efectua aceste modificari ?
goplanet a scris:

Se pot introduce, periodic, sarcini in fisa postului, prin decizie ?

Da,se pot introduce astfel de sarcini prin decizia unilaterala a angajatorului,in virtutea prerogativei acestuia de a-si putea organiza de asa maniera activitatea unitatii pt realizarea obiectivelor pt care aceasta a fost creata ! Practic ,se realizeaza o adaptare periodica a cerintelor posturilor,prin acele atributii , in vederea indeplinirii misiunii unitatii...
Singura limitare consta in faptul de a nu fi modificate felul muncii si locul muncii prin atributiile introduse ,ceea ce implicit ar conduce la necesitatea acordului angajatului prin semnarea unui act aditional !
ContSters400311, utilizator
Adaptarea se va face la cerintele unor angajati, intrucat preiau toate atributiile (postul de lucru) al unei alte meserii. Adica respectivele atributii le-a executat alta functie/alt fel al muncii, timp de zeci de ani, cele 2 meserii despre care vorbim fiind diferite in COR, inclusiv ramuri diferite. Se pot modifica sarcinile prin decizie?

Misiunea unitatii era indepinita si inainte si obiectivele sunt aceleasi ca pana acum, modificarea se face pentru a schimba atributiile intre meserii, pentru interese personale si nu publice.
goplanet, utilizator
Puteti preciza exact care sunt cele 2 functii ,cf COR?
4132 respectiv 2622
goplanet, utilizator
4132 se refera la Operatori introducere date si cuprinde vreo 7 functii.

2622 se refera la Bibliotecari si specialisti in alte servicii de informare si cuprinde vreo 7 functii.

Poate reveniti exact cu denumirea functiilor, asa cum a mentionat si colega noastra mai sus.