Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concurs ocupare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concurs ocupare post

Dupa aplicarea noilor grile de salarizare de la 1 august 2016 in sanatate, exista obligativitatea legala ca un farmacist sef de circuit inchis (spital) sa participe la un concurs organizat pentru ocuparea postului? Nu este suficient un examen? Trebuie ca postul, desi ocupat, sa fie scos la concurs? Daca da, care este actul normativ ce reglementeaza acest lucru?
Va multumesc.
Concursul/examenul se organizeaza pentru ocuparea unui post vacant si nicidecum pentru unul deja ocupat.

Concursul se organizeaza numai in situatia in care se prezinta mai multi candidati.

În cazul în care la concursul organizat se prezintă un singur candidat, ocuparea postului se face prin examen.

Detalii le gasiti in HG 497/2010 privind aprobarea Regulamentului de organizare si desfasurare a concursului si a examenului pentru ocuparea posturilor vacante si temporar vacante, precum si stabilirea criteriilor de evaluare a performantelor profesionale individuale la promovare prin examen a personalului contractual din sistemul sanitar

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Haimi a scris:

Dupa aplicarea noilor grile de salarizare de la 1 august 2016 in sanatate, exista obligativitatea legala ca un farmacist sef de circuit inchis (spital) sa participe la un concurs organizat pentru ocuparea postului? Nu este suficient un examen? Trebuie ca postul, desi ocupat, sa fie scos la concurs? Daca da, care este actul normativ ce reglementeaza acest lucru?
Va multumesc.

Ocuparea posturilor se face prin concurs sau examen daca se prezinta doar un candidat . Postul dvs este ocupat prin delegatie,pana la organizarea acestui concurs
Actul normativ ce reglementeaza acest aspect este Ordinul nr. 869/2015 pentru aprobarea metodologiilor privind organizarea şi desfăşurarea concursurilor de ocupare a posturilor de medic, medic dentist, farmacist, biolog, biochimist şi chimist din unităţile sanitare publice, precum şi a funcţiilor deşef de secţie, şef de laborator şi şef de compartiment din unităţile sanitare fără paturi, respectiv a funcţiei de farmacist-şef în unităţile sanitare publice cu paturi

@freeelis:
Concursul/examenul se organizeaza pentru ocuparea unui post vacant si nicidecum pentru unul deja ocupat.

Se organizeaza concurs si in cazul in care un post este deja ocupat,este vorba despre situatia ocuparii prin concurs a unui post de conducere ocupat prin delegatie
ContSters400311, utilizator
As dori sa fiu si mai clar. Postul este ocupat, deci nu este vacant, dar mi s-a spus ca din 3 in 3 ani trebuie organizat un concurs, ceea ce nu s-a mai intamplat pana acum. De aceea am intrebat daca exista vreun act normativ care sa stipuleze acest lucru, din moment ce postul nu este liber, daca cumva norma este legata de noua grila de salarizare.
Haimi, utilizator
Este ocupat,dar nu prin concurs ci fiind un post de conducere prin delegatie . Legea spune ca astfel de posturi sunt ocupate in acest mod pana la organizrea concursului....

Acest concurs in unitatea dvs nu s-a organizat pana in prezent,este clar persoana ocupa postul prin delagatie.
Iata ce spune si OMs 1406/2006:
(1) La numirea în funcţia de şef de secţie, şef de laborator sau şef de serviciu candidaţii declaraţi reuşiţi vor încheia cu spitalul public, reprezentat de manager, un contract de administrare cu o durată de 3 ani, în cuprinsul căruia sunt prevăzuţi indicatori specifici de performanţă. Contractul de administrare poate fi prelungit şi poate înceta înainte de termen, în principal, în cazul neîndeplinirii indicatorilor specificI de performanţă. Pe perioada existenţei contractului de administrare eventualul contract individual de muncă încheiat cu o altă instituţie publică din domeniul sanitar se suspendă.

De aceea invocati cei 3 ani,situatia este f clara ,postul a fost scos la concurs pt a fi ocupat cf legii !
ContSters400311, utilizator
Haimi a scris:

As dori sa fiu si mai clar. Postul este ocupat, deci nu este vacant, ....

L-ati ocupat prin concurs ?