Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... martori la actiune de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

martori la actiune de divort

Buna seara .Anul trecut in 2008 am deschis actiune de divort, dar se pare ca instanta nu a fost atat de convinsa ca trebuie sa-mi acorde divortul si actiuinea mi-a fost respinsa. In acest moment am deschis din nou actiune de divort si as vrea sa stiu daca fosta sotie poate propune aceeasi martori pe care i-a avut la celalalt proces iar daca nu poate care este calea legala, ma refer la articol din cod pr. civila cu care as putea sa arat ca nu are voie sa puna aceeasi martori. va multumesc.
Buna seara,

nu exista niciun temei legal care sa impiedice audierea acelorasi martori.

Avocat Boncu
cris_deo a scris:

Buna seara .Anul trecut in 2008 am deschis actiune de divort, dar se pare ca instanta nu a fost atat de convinsa ca trebuie sa-mi acorde divortul si actiuinea mi-a fost respinsa. In acest moment am deschis din nou actiune de divort si as vrea sa stiu daca fosta sotie poate propune aceeasi martori pe care i-a avut la celalalt proces iar daca nu poate care este calea legala, ma refer la articol din cod pr. civila cu care as putea sa arat ca nu are voie sa puna aceeasi martori. va multumesc.

Nu prea se intelege...daca vi s-a respins actiunea de ce o numiti fosta sotie?

sfatul meu este sa va puneti dvs. niste martori o.k care sa probeze cele afirmate.
In orice caz, rar am intalnit actiune de divort respinsa...
apelati la un avocat sa va redacteze actiunea de divort .
pregatiti-va mai bine si nu vi se va mai respinge actiunea .

roxanel a scris:

apelati la un avocat sa va redacteze actiunea de divort .
pregatiti-va mai bine si nu vi se va mai respinge actiunea .

Actiunea de divort poate fi respinsa ? Pe ce motive ? Instanta considera ca se mai poate "repara" ceva ?
actiunea de divort poate fi respinsa pentru aceleasi considerente pt care s-a respins initial .
acest aspect l-am avut in vedere cand i-am recomandat user-ului sa apeleze la un av sau sa se documenteze mai mult .