Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu munca

Buna ziua, am o situatie mai putin placuta in care mama mea a plecat pe data de 16.04.2018 din germania unde a lucrat pana in data de 15.04.2018 apoi avea 2 zile libere si pe lqnga cele doua zile care erau libere a facut o cerere pt concediu intrucat medicul de familie era in concediu dar pe data de 23.04.2018 cand sa intors medicul din concediu ia eliberat concediu medical pana pe data de 05.05.2018 . Pe data de 30.04.2018 a primit o notificare de la angajatorul ei din germania ca incepand cu data de 18.05.2018 i se va desface contractul de munca , in conditiile in care ea se afla in concediu medical eliberat de dr. De familie din germania si care era valabil pana pe data de 05.05.2018. Pe data de 22.04.2018 ea a fost internata de urgenta la spitalul clinic unde a si efectuat pe data de 24.04 o interventie chirurgicala ( tomoare la hipofiza ) , dupa interventia chirurgicala a mai ramas internata in spital vreo 7 zile apoi prof. Dr. Care a operat-o a descoperit la biopsie ca sursa tomorii era la plamani ... ne-a recomandat sa ajungem de urgenta la un alt dr oncolog (pe scrisoarea medicala i sa dat 21 zile de repaus, urmand ca dupa 21 de zile sa inceapa radioterapia si ) am ajuns la institutul oncologic unde a internat-o iar si unde a stat pana pe data de 16.05.2018 la externare ne-a eliberat si concediu medical pentru 14 zile iar la data de 01.05. Pentru alte 16 zile . Eu am tradus prima scrisoare medicala in germana am transmis-o pe e-mail angajatorului si firmei de asigurari din germania , apoi am procedat la fel si cu cea de la institutul ocologic si concediul medical.
Intrebarea este daca este legal la nivel european ca un angajat sa fie dat afara in timpul concediului medical si daca la acel angajat nu trebuie sa i se plateasca concediul medical . Si sa beneficieze in continuare de calitatea de asigurat in conditiile in care cancerul este metastazat ea nu va mai putea sa se intoarca la lucru iar tratamentul a dori sa il faca in romania deoarece in germania nu are cine sa aiba grija de ea. (Ea neputand merge singura nici la baie )
Va trebui sa contactati un avocat roman care practica avocatura in Germania si este familiarizat cu legislatia din aceasta tara pentru a afla ce se poate face in privinta conflictului de munca.
Referitor la modalitatea de tratament in Romania va trebui sa va interesati la CJAS din judetul dvs. si sa aflati conditiile in care firma de asigurari din Germania poate deconta astfel de tratamente.
Si imi puteti recomanda unul?
Luati legatura,pentru a primi indrumare ,si cu Biroul ataşatului pentru probleme de muncă și sociale pentru RF Germania și Austria
Dna. Ioana Manole
Ataşat pentru probleme de muncă și sociale
Tel: + 49 (0)30 212 39 108
Fax: +49 (0)30 212 39 399
E-mail: berlin.social@mae.ro
[ link extern ]