Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare locuință pt. inundație
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare locuință pt. inundație

Vecinul de deasupra mă inunda constant, datorita faptului ca nu-și curăță apa și zăpada din balcon (gresia îi este înclinată spre interior, adică spre peretele de la apartament, în loc să fie spre scurgere). Un colț al living-ului meu și peretele s-au umplut de mucegai. El nu vrea să ia nicio măsură. Este evident că e de la el: fundul balconului său are infiltrații vizibile sub forma unei pete extinse de sare și polistirenul din izolație a început să se desprindă. Întrebarea mea e dacă e de ajuns să fac o asigurare obligatorie a locuinței, având în vedere ca inundația e din cauze naturale? Mulțumesc anticipat.
Buna ziua,

Asigurarea obligatorie a locuintei împotriva dezastrelor naturale – este o poliță de asigurare obligatorie care acoperă daunele produse de inundații, cutremure sau alunecări de teren asupra locuințelor.

Dezastru natural - cutremure de pământ, alunecări de teren şi inundaţii, ca fenomene naturale.