Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inchiriere masina in regim de taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inchiriere masina in regim de taxi

Bună ziua. Doresc sa închiriez mașina, proprietate personala unei firme de taxi sau închiriere masini in schimbul unor beneficii financiare. Se poate face acest lucru?
1.Trebuie sa deschid PFA sau care ar fi cea mai buna forma legala pentru a incheia contractul si ce tip de contact?
(Nu doresc sa fiu eu șoferul ci doar sa o dau in folosinta)
2. Mai pot folosi masina si in scop personal pe durata contractului?
Unei firme de taxi nu-i puteti inchiria masina dvs, pentru ca firma taxi ( indiferent ca este PFA, II, AF sau SRL) are obligatia legala de a executa servicii taxi doar cu autoturisme detinute in proprietatea lor sau in temeiul unui contract de leasing, deci exclus contractul de inchiriere./comodat.
Daca vizati activitatea de taxi , trebuie sa va infiintati ca PFA, II sau SRL sa obtineti toate aprobarile , care nu sunt chiar o bagatela si puteti efectua taxi cu angajati, daca nu doriti dvs personal.
Referitor la partea a 2 a intrebarii, cea cu firme de inchiriat masini, trebuie sa fiti mai explicit Vizati UBER, Rent a Car sau la ce anume va referiti ? ca aici situatia se schimba fata de activitatea de taxi. Poate fi vorba de venituri din cedarea folosintei bunurilor ( a se vedea codul fiscal)
mayer, utilizator