Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj!!!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj!!!

tocmai am fost anuntata ca de astazi voi intra in preaviz pentru restructurarea postului. data fiind situatia actuala din tara trebuie sa ma gandesc si la somaj. as vrea sa va rog sa imi spuneti daca voi putea depune actele pentru somaj in localitatea unde am lucrat timp de 3 ani (alta decat cea din buletin) si de unde nu as vrea sa plec.

Multumesc.
Puteti numai daca va stabiliti resedinta in acea localitate, daca nu, va trebui sa depuneti actele la agentia in raza careia aveti domiciliul.
Nu trebuie sa plecati din localitate, insa trebuie sa mergeti lunar la agentia de somaj unde depuneti dosarul pentru a vi se viza carnetul de somaj. Este o conditie pentru acordarea indemnizatiei respective.