Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... transfer plati prin ordin de plata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

transfer plati prin ordin de plata

O primarie a efectuat niste plati catre o biserica, de la capitolul culte, (din bugetul local aprobat de Consiliul local) prin ordin de plata. Este posibil ca singurul document prin care s-a dat o suma de bani, sa fie doar un ordin de plata? Nu trebuia incheiat un contract de achizitie? Si in plus banii au fost transferati intr-un cont BCR iar nu prin Trezorerie, cum ar fi trebuit deoarece primariile lucreaza cu acestea din urma? Urgent!
O.G. 82/2001, reglementeaza stabilirea formelor de sprijin financiar pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute din România.
In alta ordine de idei, banii alocati pentru culte in bugetul local, trebuiau alocati prin H.C.L. in urma cererii parohiei, motivata, cu proiect de investitie, si toate cele, nu luata sacosa de bani si dati la popa. :)
mihaicalinescu2005, utilizator