Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Cum interpretati alin. 4 din Ordinul nr. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Cum interpretati alin. 4 din Ordinul nr. 1320/227/2023: ...

Buna ziua! Cum interpretati alin. 4 din Ordinul nr. 1320/227/2023: "Concediul pentru sarcină şi lăuzie nu poate fi întrerupt"? Se refera la faptul ca angajata nu poate renunta la o parte din cele 126 de zile pentru a intra in concediu de crestere copil?
Multumesc!
Eu cred ca poate renunta la o parte din cele 126 de zile ... oricum in CCC nu poate intra decat din cea de-a 43-a zi de la data nasterii copilului.
Parerea mea este ca, pe toata perioada concediului de maternitate (chiar daca are mai putin de 126 de zile), nu vor putea exista intreruperi. Cred ca este si o forma de protectie a mamei, deoarece se va pastra baza de calcul de la inceputul concediului.
Prin intreruperea unui concediu medical se recalculeaza baza de calcul, existand posibilitatea obtinerii de venituri mai mici decat cele de la inceputul concediului medical.