Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul pentru a nu plăti salarii compensatorii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul pentru a nu plăti salarii compensatorii face o disponibilizare ...

Angajatorul pentru a nu plăti salarii compensatorii face o disponibilizare mascată sub pretextul că desființează posturi,cate 29 de posturi,urmând ca luna viitoare sa desființeze alte 29 de posturi și tot așa.Cum se poate ataca aceasta decizie care lasă oamenii pe drumuri fara nicio compensare materială?
Cum fără nici o protecție materială`? Nu sunt trecuți direct în șomaj, nu beneficiază de ajutor de șomaj`?
Cati salariati sunteti in total?

Aveti ccm la nivel de unitate?
Avem dar se referă la disponibilizări colective

Cornel Vasile a scris:

Cati salariati sunteti in total?

Aveti ccm la nivel de unitate?

Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui număr de:
......
c) cel puţin 30 de salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.
.....

La stabilirea numărului efectiv de salariaţi concediaţi colectiv se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri.

Prin urmare, perioada trebuie sa fie mai mare de 30 de zile pentru a fi considerata concediere individuala..