Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt obligata sa emit adeverinta de vechime ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt obligata sa emit adeverinta de vechime pentru ...

Buna ziua!
Sunt obligata sa emit adeverinta de vechime pentru un fost angajat care a lucrat in perioada 1995-1999 (inainte de aparitia revisalului). Mentionez ca toata vechimea si modificarile salariale sunt inscrise in carnetul de munca. Totodata in perioada lucrata salariatul nu a beneficiat de sporuri. Carnetul de munca se afla in posesia lui. Multumesc
1. Ce treaba are REVISAL-ul cu solicitarea angajatului ?

2. Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.
In speta, daca perioada este mentionata in carnetul de munca, solicitarea nu are justificare, mai ales ca nu a beneficiat de sporuri.