Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum pot afla dacă s-a emis o amendă pentru parcare ? ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum pot afla dacă s-a emis o amendă pentru parcare ? Bună ...

Cum pot afla dacă s-a emis o amendă pentru parcare ?
Bună ziua!
Astăzi, în zi legal liberă,03 Mai, am parcat pentru fix 5 minute ( după ceas) într-o parcare publică din Brașov.
În timp ce eu stăteam pe trotuar și îmi plăteam online parcarea pentru o oră, am văzut un individ de la serviciul parcări că a iesit "din pământ" ,chiar lângă mașina mea și tasta ,de zor, o amendă să mi-o pună pe parbriz.
L-am întrebat ce face și de ce face acest lucru,deoarece eu tocmai achitasem parcarea,iar el s-a enervat,a început să țipe că nu era plătită când a început el să inițieze amenda și că o să plătesc intre 500 și 1000 de lei și a dispărut.Nu mi-a dat nici procesul verbal,nici alt act.
Cum pot afla dacă am primit sau nu amendă și dacă da,cum o pot contesta.
Tipul părea, efectiv ,la vânătoare de amenzi.
Subliniez că nu am staționat decât 5 minute,am dovada, sunt multe camere video în zonă și am și dovada pe telefon.
Si eu am observat ca e o "boala" pe forum, de a prezenta tot felul de povesti ale rudelor, prietenilor, etc. pe post de argument, fara nici un temei legal si fara a citi nimic inainte.
Fara un proces verbal de contraventie nu exista sa iei amenda.
Cititi macar regulile generale, lasati OUG 195/2002, unde n-ati priceput legatura cu politia locala. Adica regimul juridic al contraventiilor, dat de OG 2/2001 : [ link extern ]

Cit despre Oug 195/2002, asa arata textul legii :
Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
...........................
MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007. )
14. nerespectarea de către proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul a obligației de a comunica, în termenul indicat în cuprinsul solicitării poliției rutiere sau poliției locale, după caz, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice, prevăzute la art. 39;
[ link extern ]

Nu credeti ca mai bine va documentati si apoi va repeziti la tastatura ?
latka, utilizator
Hai sa zicem ca e asa cum spuneti !
Dar politia locala poate stabili din evidentete primariei ( de aceea ii spune politie locala fiindca este in subordinea primariei) cine este proprietarul autovehiculului si il invita la sediu doar pentru faptele prevazute in OUG 195 (pe care tot o fluturati) pt. care are competente( in principal pt. parcare neregulamentara)!!! Ori aici e vorba de neplata la timp a unei parcari intr-o zona special amenajata constatata de un " agent de parcare" care nu are legatura cu politia locala si pentru care exista o HCL in vigoare!!! Initiatorul topicului nu a incalcat nici o prevedre a OUG 195 !!!!!!!

latka, utilizator
Ceea ce nu vreti sa pricepeti dvs. e ca subiectul topicului de fata tine de identificarea vinovatului, nu de parcare neregulamentara, unde e doar o masina. Un autovehicul inca nu e autonom si nu se dau amenzi masinilor.Nu se cunoaste soferul care a parcat acea masina, dvs. sunteti in profunda eroare.

Orice PV de contraventie incheiat pe numele proprietarului poate fi anulat cu usurinta in instanta. Nedovedind cine a condus autovehicolul. De aia se cer datele de identificare in conformitate cu art. 39 din OUG 195/2002.
Abia dupa obtinerea lor se poate incheia un PV de contraventie cu amenda, pe numele vinovatului. Daca nu se dau datele, exista temei legal de amendare a proprietarului, minim 1485 RON, fara posibilitate de plata la jumatate.

In plus, am rugamintea sa lasati malitiozitatile deoparte, deocamdata nu cunoasteti temeiurile legale. Astfel de raspunsuri "istete" vor fi sterse. De-a-ntregul.
latka, utilizator

CBM a scris:

Chiar nu există,în țara noastră,o cale civilizată de a afla dacă ai vreo amendă de plătit și să o poți achita,prompt??

Pai nu aveti nici o amenda pana nu primiti instiintare ca aveti !!