Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul salariatei care a nascut un copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul salariatei care a nascut un copil

Conform legii ai dreptul la un salariu mediu pentru nasterea fiecarui copil. As vrea sa stiu cum trebuie solicitat acest drept, ce acte trebuiesc depuse la firma, si cat timp mama are dreptul sa ceara acest drept?
Trebuie sa faceti o cerere catre angajator la care sa atasati o copie a certificatului de nastere a copilului.
Timpul nu este reglementat in lege, dar logic ar fi sa solicitati acest ajutor in perioada urmatoare nasterii, sa nu treaca un timp prea indelungat de la nastere la solicitare.
Logic e sa-ti ceri dreptul imediat dupa nastere. Dar daca mama a aflat acum dupa 6 luni de la nastere? Nefiind specificat in lege un termen limita = nu exista termen limita nu?
Este adevarat, dar ar fi bine sa faceti solicitarea cat mai repede.