avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate dmhyou

Activitate dmhyou

Răspuns la discuția scoatere cheltuieli comune
?



dmhyou a scris:

Buna ziua
Am un ap la care vine proprietarul la 3 ..4 zile. spala rufe isi face curatenie... Etc
Are consum de 4 mc de apa pe care ii plateste
Dar in rest pe motiv ca nu sta aici nu vrea sa plateasca nimic(salariu. curent pe scara. Lumina. Gunoi.....)

Este normal ?



Ms

Răspuns la discuția scoatere cheltuieli comune
Buna ziua
Am un ap la care vine proprietarul la 3 ..4 zile. spala rufe isi face curatenie... Etc
Are consum de 4 mc de apa pe care ii plateste
Dar in rest pe motiv ca nu sta aici nu vrea sa plateasca nimic(salariu. curent pe scara. Lumina. Gunoi.....)

Este normal ?



Ms
concediul de crestere copil
este de 23 luni sotia si 1 luna sotul ????????

daca sotia se intoarce la servici dupa 18 luni va primi un stimulent lunar......

m-ar interesa cat timp se primeste acest stimulent
adica pana la face copilul 2 ani sau trebuie sa isi i-a si sotul acea luna concediu?
VREAU SA VAND O MASINA.....
din 2004 (la care trebuie platita taxa) sunt aproape sigur ca cel care o cumpara nu vrea s-o plateasca......
(de la fisc o scot-ptr a nu plati impozit-; dar la politie o sa fie tot pe numele meu)
cum trebuie sa fac actele ca eu sa ma pot scoate daca eventual
primesc amezi radare roviniete etc... si utilizatorul masini nu vrea sa le plateasca.....

sfaturi.....
pai si acolo unde trebuie sa merga?
cat ar costa? si cat timp ar dura pana sa ajunga procura?
buna ziua,
varul meu este plecat in Italia si trebuia sa primeasca pensia alimentara in Ro.... dar nu mi-a facut procura sa pot ridica eu pensia de la Posta....
cum se procedeaza, ce acte trebuie sa faca?
Răspuns la discuția nelamurire cu salariu
inseamna ca am doua solutii
1. sa caut altceva(unde sa am salariu recunoscut)

2. sa-mi fac ceva suplimentar pensie privata, asigurare de viata.......
Răspuns la discuția nelamurire cu salariu
in legatura cu contributia la pensie aceasta cum scotescte dupa noua lege adica:
1.voi lua o pensie mai mica, adica in functie de cat am contribuit(dar voi iesi la pensie normal cand va fi cazul).....
2.sau tinand cont ca ma plateste c-am 60% din salariu lunar de incadrare brut; ca si vechime imi trece contibutie la jumatate adica imi socoteste ca tre sa lucrez 2 ani ca sa mi se socotesca 1 an vechime(adica ca si cum as lucra cu jumatate de norma)
Răspuns la discuția nelamurire cu salariu
pai i-au salariu 'in mana' semnez o statul dar acolo sunt trecute tot felul de sume impozit etc...care sunt constient ca sunt mai mici ca doar am 1450lei dar......
pana acum nu m-a interesat.....(imi luam suma 1800lei)
totusi eu zic ca daca in Fisa Fiscala 210 la rubrica venit brut e trecuta suma de 850 lei inseamna ca ala e salariu brut....? nu?
Răspuns la discuția nelamurire cu salariu
lucrez ca op calc productie, si lucrez aprox 200ore lunar si i-au 'in mana' aprox 1800 lei.
ce am mai gasit... conform..... 'fisa fiscala 210' pe anul 2011 se pare ca din acest an la rubrica 'venit brut ' sunt sume de aprox 850lei cea ce inseamna ca degeaba am 'salariu lunar de incadrare-brut' de 1450 lei ca ei platesc cat vor....
din fisa fiscala reiese ca am salariu brut de 850lei???