avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate gabi_2_ela

Activitate gabi_2_ela

Buna seara ,
As avea nevoie urgent si de alte sfaturi ,situatia a aparut pe neprevazute.
Multumesc!
Contractul meu de munca nu are nici un act aditional de transfer la noul angajator.
Pe adresa care mi-ati dat-o apare in dreptul noii firme ...Transfer(sosire).


Multumesc mult de sfat astept cu nerabdare si alte solutii .Mii de multumiri!
Buna ziua,
Sunt o mamica cu contractul individual de munca in suspendare pana in data de 27.08.2011(sunt in concediu crestere copil pana la 2 ani).Acum sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil, pe 27.08. am 36 de saptamani de sarcina).Am trimis prin posta( prin prioripost si cu confirmare de primire) actele doveditoare cum ca sunt insarcinata si cererea cum ca din data de 28.08.2011 doresc sa intru in concediu de maternitate.Am primit retur la acte cu motivatia ca firma s-a mutat.Am sunat o doamna din firma si mi-a spus ca firma a fost vanduta fara angajati.(inainte sa se vanda toti angajatii au fost pusi sa faca cereri si contractele de munaca s-au incheiat cu acordul partilor,unii ulterior s-au angajat la o alta firma a aceluiasi administrator ;pe mine nu m-au informat nici scris ,nici verbal ,mi-a motivat ca de mine ,,nu se putea atinge ca eram in suspendare cu contractul de munca,, ....eu intreb acum , cum au putut vinde fara angajati ,eu nu sunt angajat inca? ).Am sunat la ,,institutia unde se inregistreaza firmele,, si o doamna mi-a spus ca numele firmei nu mai apare la ei ,dar ca apare o alta firma cu acelasi CUI ,alt J ,alt administrator si alt sediu ;la adresa unde era firma care m-a angajat exista o alta firma (alt nume ,alt CUI ,alt J ,acelasi administrator care m-a angajat ,are aceesi activitate ca firma care m-a angajat;) .
Am sunat persoana de contact pe care o stiam din cadrul firmei angajatoare (care acum este la noua firma ,cea care este la acelasi sediu unde era firma care m-a angajat) si mi-a spus ca maine i-mi va comunica ce va face cu mine din punct de vedere legal.
Nu vreau sa ma pacaleasca cu ceva si sa ma trezesc ca nu pot primi concediul de maternitate.Ce variante am ?
Ca sa-mi plateasca direct casa de sanatate trebuie sa am decizia de incetare a contractului de munca si hotararea prin care firma s-a inchis ;faliment ,sau reorganizare judiciara ........deci nici nu stiu daca m-as incadra la asa ceva ..??????????
Nu stiu daca exista varianta ca sa se inceteze contractul de munca cu data de 27 sau 28 august ,sa intru in somaj din data de 28 august si dupa ce depun actele sa se suspende si sa intru in concediu crestere copil (ar exista si un preaviz inainte de somaj)?
Nici nu stiu cum se va rezolva problema mea .
Astept raspusul dumneavoastra .
Multumesc mult!
Buna ziua .
Am nascut un baietel pe 27 august 2009.Am trimis cererile prin email , in septembrie 2009 ,pentru acordarea unui salariu mediu pe unitate la nastere si compensatiei de 15 % din salariul brut conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 Art 51 si Art.66.Nu am primit nici un raspuns si nu am nici dovada trimiterii cererilor ,doar copiile lor cu nr.de inregistrare a cererilor.Din diferite motive n-am insistat .

Intrebare 1:Pot beneficia de aceste drepturi dupa atata timp avand in vedere ca pe 28 august 2011 revin la munca?Cum sa procedez ,arat copiile si cer din nou sa primesc banii sau s-a prescris aceste drepturi?

Intrebare 2:Acum fiind insarcinata din nou ,pot beneficia inca o data de aceste drepturi conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2011-2014 ,bineinteles dupa ce se va naste copilul (aproximativ pe 24 septembrie 2011)?Daca nu primesc nici un raspuns cum se procedeaza in aceste cazuri?

Multumesc!
Multumesc pentru raspuns.
O ultima intrebare , medicul de familie mi-a spus ca ar trebui sa-i duc dovada reinceperii activitatii ,dupa care i-mi da concediu prenatal.Poate sa-mi dea foaia cu concediul prenatal fara aceasta dovada?
Buna ziua.
Momentan ma aflu in CCC pana sambata 27.august.2011 ( data cand bebe implineste 2 ani) .Acum sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil si data preconizarii nasterii este 24.septembrie.2011.
Alte mentiuni:
-contractul de munca este inregistrat la ITM Ilfov ;
-inainte de intrarea in prenatal activitatea o desfasuram la punctul de lucru din Brasov,punct de lucru care s-a inchis dupa ce eu am intrat in CCC ;
-contractul de munca a fost suspendat incepand cu data de 17.12.2009 ,inainte ca punctul de lucru sa se inchida;
-firma in prezent desfasoara activitate in Ilfov si alte 2 orase;

As dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez ( cereri...model de cereri) pentru a primi indemnizatia CCC pentru cel de-al doilea copil si dupa ce formula s-ar calcula ?

Acesti pasi ar fi:

-cerere pentru reluarea activitatii (cu cat timp inainte s-o trimit si cu ce data reincep activitatea daca 27 august este intr-o sambata ?);
-adeverinta medicala care atesta starea mea de graviditate;
-cerere pentru intrarea mea in concediu prenatal ,cele 126 zile(cu ce data ?).Am acest drept avand aproape 8 luni de sarcina acum.Exista baza legala sa-mi refuze cererea ?Stiu ca ei sunt obligati sa nu ma dea afara 6 luni .Banii pe concediu stiu ca trebuie sa-i primesc de la angajator ,el recuperand-ui ulterior de la stat;
-cu cateva zile inainte de terminarea celor 126 zile fac iarasi o cerere de suspendare;
-apoi depun actele pentru CCC ;ce formula de calcul se va aplica pentru cel de-al doilea CCC?

Toate aceste cereri sunt de ajuns sa le trimit prin posta cu confirmare de primire?!

Multumesc si va doresc multa sanatate tuturor.
Multumesc pentru raspuns,eu credeam ca sunt obligati timp de 6 luni sa ma primeasca la Bucuresti (avand cartea de munca acolo) ,avand in vederea ca sunt persoane care lucreaza pe acelasi post pe care eu am lucrat.
Multumesc de raspuns ,doar ca nu inteleg daca in cazul meu concediul prenatal de 126 zile se poate lua si daca da cand si cine mi-l va plati.
Buna. Sunt mamica unui baietel de 1 an si aprox.3luni si voi avea concediu de crestere copil pana pe 27.august.2011 ( data cand bebe implineste 2 ani) .
As vrea sa avem inca un copil ,dar acesta s-ar naste sigur dupa data de 27 august 2011.
Eu am contr.ind.de munca in suspendare pt.ca sunt in CCC.Contractul meu este inregistrat la ITM Ilfov (sediul firmei unde se si desfasoara activitate in prezent)si punctul de lucru unde-mi desfasuram activitatea in Brasov(asa e scris in contract).Acest punct de lucru s-a desfiintat de 4 luni (dupa ce eu am intrat eu in CCC),toti colegii mei au fost concediati ,trecand bineinteles prin preaviz.
Eu inainte cu 15 zile de incheierea CCC trebuie sa anunt firma ca termin acest CCC si ca sunt gravida (atasez si dovada de la medic).Mai departe ce optiuni mi se vor da legal?Eu as dispune de un concediu prenatal de 126 zile(42 zile obligatoriu dupa nastere copil) incepand cu data de 28 august 2011,acest concediul ar trebui sa mi-l primeasca si sa mi-l plateasca sau i-mi vor da preavizul de 15 zile si voi intra in somaj ?Daca legal ar trebui sa-mi dea preavizul eu cum voi proceda mai departe?
Multumesc si va doresc multa sanatate tuturor.