avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate miclovan

Activitate miclovan

mama d-voastra fiind nascuta in septembrie 1957 indeplineste conditiile de pensie de limita de varsta in iulie 2018 fiindu-i necesara o vechime de 30/10 luni.Daca din acestia ,perioada respectiva de 15 ani 2 luni si 15 zile a fi lucrati in grupa a II a de munca atunci la acesti 15.2 ani ar avea o reducere de 3 ani deci, incepand cu 18 07.2015 poate sa-si depuna dosarul de pensie de limita de varsta.
la acesti 33 de ani se adauga inca 3,7 ani respectiv sporul de grupa.ar fi apx 36 ani si 7 luni
pensie anticipata partiala incepand cu data de 18.07.2013 dar cu penalizare de 45%
daca ar face 38 ani si 10 luni atunci ar face pensie anticipata fara penalizare.
atata timp cit organizatia respectiva nu este inscrisa la tribunal nu sunteti in stare de incompatibilitate
Răspuns la discuția pensionare
la stabilirea cuantumul pensiei se iau in calcul toate adeverintele cu salarii sau sporuri care nu sunt trecute in carnetul de munca . de regula la o anumita perioada in sistemul sanitar
s-au trecut bruturile in care sunt cuprinse si sporurile de care ati beneficiat.dupa 01.04.2001 toate acestea sunt cupinse in declaratia de cas.
credeti ca acum odata cu rectificarea bugetara vom primi banii si cei care au fost presedinti , loctiitori si membrii in circumscriptii electorale?
in Mehedinti din cei care au fost in mediul rural nu si-au primit drepturile banestinici 25%.
Răspuns la discuția 42 DE ZILE DE CONCEDIU DE LAUZIE
buna seara doamna.eu zic ca nu trebuie sa va faceti probleme. indemnizatia pentru cresterea copilului reprezinta 75% din media veniturilor lunare pe ultimele 12 luni anterior nasterii copilului.]deci anterior[.deci obligatoriu sa aveti 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului.
Răspuns la discuția Remuneratie alegeri locale
in situatia d-voastra sunt foarte multi juristi din tara care , mai mult au participat si la referendum si inca nu au primit nimic.
pot sa va spun ca si eu sunt in aceeasi situatie , ca ma i astept rectificarea bugetara mult anuntata peste 2 saptamini. la fel primarii mi-au spus ca nu au fonduri si dupa citeca cercetari eu i-am crezut. dupa rectificare daca nu se rezolva nimic ii actionez in judecata. am avut grija sa-mi fac copii dupa statele de palte semnata si de primar.
NU, DAR PENTRU PFA SI PENTRU VENITURILE DIN ACTIVITATI LIBERALE TREBUIE SA PLATITI IMPOZIT
Discuție taxa auto
am hotarire definitiva si irevocabila prin care administratia finantelor publice locale este obligata sa-mi plateasca suma de 3000 ron reprezentind taxa auto.
pe data de 10.08.2012 am inregistrat cererea insotita de decizia respectiva si mi s-a spus ca trebuie sa astept cel putin 3 luni pana cind imi voi recupera banii pe motiv ca nu sunt incasari la bugetul local.
ce pot face sa imi recuperez acesti bani mai repede? multumesc.
Răspuns la discuția concediu crstere copil
buna seara.in primul rand trebui sa mergeti la administratia fiscala locala sa vedeti daca sunteti inregistrata .daca da atunci exista niste formulare pe care tyrebuie sa le completati cred ca de doua ori pe an.important este sa fi obtinut venituri si sa fiti inregistrate cu ele .pot sa va spun ca de anul acesta mai precis incepand cu 01.07.2012 toate persoanele care au AF. PF. S.C. SRL., INDEPENDENT, TREBUIE SA SE INREGISTREZE LA ANAF LOCAL
pentru obtinerea indemnizatieieste necesar sa aveti venituri obtinute cu 12 luni inainte de nasterea copilului.
dupa ce ati obtinut formularele de la finante , pasul 2 este introducerea actelor la directia generala pentru protectia copilului , unde sunt citeva tipizate , apoi copii dupa acte de stare civile , mama ,tata ,copil,declaratii pe propria raspundere,pasul 3 este plata acestora care se face de catre agentia judeteana de prestatii sociale.
Răspuns la discuția Pensionare anticipata barbati
nu v puteti pensiona anticipat partial decit la 60 de ani si cu conditia sa aveti 35 de ani lucrati fara armata.