avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielacodorean

Activitate gabrielacodorean

Am un contract de comodat semnătura privată și am primit o citatie la politie unde am fost acuzată de evaziune fiscală și mi se insinua sa recunosc cât plătesc chirie si ca ma baga la închisoare.
Credeti ca este legal? Ce pot sa fac
Discuție Drepturi in UK
Buna ziua, lucrez in Anglia la un Care Home, de cateva luni, as vrea sa plec la un job mai bun, dar patronul m a pus sa semnez o hartie cand am venit ca daca plec mai repede de un an trebuie sa i platesc 1000 lire, ca atata costa trainingurile efectuate, din cate am aflat sunt suportate de guvern, multumesc,
Am fost la ITM, am discutat cu juristul, care mi a spus sec ca dk am incetat raportul de munca nu mai are ce sa i faca, sa ma adresez instantei, eu de sarbatori raman fara bani, si ma intreb cat ar dura procesul, multumesc pt raspuns:)
mi am dat demisia in 21 nov si trebuia sa iau lichidarea in 15 dec , ea refuza pe motivul ca am luat avans, ceea ce nu este adevarat, colegii stiu, si nu putea da avans la o saptamana dupa salar, este patroana care nu da lichidarea dk pleci, si nici bonurile, nici macar pe luna trecuta , este o exploatatoare, ce sa fc #-o
Ma adresez ca mama cu disperare, baiatul meu de 22 ani, aniv la Dimitrie Cantemir Cj, s a intors acasa dupa sesiunea de vara total schimbat, sesiune ratata, si el mai mult lesinat, cica a intrat in ordinul luminii, sau asa ceva, sincera nu stuy ce sa cred, dar problema este ca a plecat in 4 aug intr o tabara in bucegi, tot de iluminare cica, si nu s a intors, nici nu raspunde, am reusit sa dau de nr persoanei care a organizat tabara si dupa a vorbit cu tatal lui, scurt, ca e in sarmisegetuza, si e bine, are unde sta si ce manca, si ca e suparat pe mine si nu are vorbitor, asta era in 15 aug, de atunci nici un semn, ba suna si intra cp, ba intra direct casuta
Eu va intreb ce sa fac, mi e frica sa nu fi intrat untr o secta de spalat creierii, m am gandit si la politie, dar imi este frica sa nu am alte probleme, ma intelegeti
Va implor sa ma ajutati, va multumesc#-o#-o#-o
Buna seara, cand m am mutat in acest bloc la et 4, sarpanta era ridicata, de vroe 2 ani imi ploua in casa mie si vecinului , caci lipseste o folie de azbociment, multe sunt crapate, la vecinul din dreapta s a surpat cu totul, este chiar u pericol pentru trecatori, jos exista cafenele, banci, vecinii mi au spus ca ei nu contribuie cu nimic ca sarpanta a fost ridicata fara acordul lor de cei care locuiau la 4 in aceea vreme, urmand sa si faca ulterior mansarde,
La 4 stam patru familii, din care 2 chiar din cei vechi, pe care nu i ploua si nici nu stau aici, si nici nu vor sa repare nimic, stau la case, si noi, venitii de cativa ani, pe care ne ploua, apartamentele sunt adiacente
Am fost la primarie sa ma interesez, la corpul de control, nu exista autorizatie, si lucrarea nu a fost terminata,
Intrebarea este simpla, ce cale legala exista sa putem noi repara partea noastra, fara acordul celorlalti doi vecini, m au si amenintat ca sa nu ma ating de acoperisul lor,#-o#-o#-o
Va multumesc anticipat
buna seara, acum 2 ani am lucrat ca agent si am facut 2 polite life, acum primesc de la firma de recuperari o notificare sa achit suma de 650 ron, firma de asigurari nu mi a trimis niciodata nimik, data de pe plic este 11 iunie, ei imi dau termen 15 iunie, va rog frumos un raspuns
Discuție lichidarea
daca am incetat raportul de munca cu 01 iunie, salariul aferent lunii mai cand trebuie sa l primesc, mentionez ca plata salariilor era in 20 a lunii urmatoare, va multumesc
recent m am angajat la o firma de contabilitate, ca si inspector resurse umane, si mi s a dat sa semnez un act aditional de neconcurenta, eu am mai si predat ca lector pentru cursuri de formare profesionala inainte, interdictia este in judet si judetele limitrofe, pe perioada CIM, dar fara a mi se preciza ceva de partea pecuniara in plus, cum prevede codul muncii art 21, va intreb daca este valabil, multumesc
buna ziua, eu am notificat compania cu 30 zile de expirarea celor 24 de luni, si am primit raspuns scris ca mai am perioada contractuala inca 6 luni , dar eu am semnat actul in 15 april 2010, si ca nu se poate, i am sunat si le am zis ca nu le mai platesc nici o factura si ca ma adresez ANPC ULUI, multumesc