avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters240774

Activitate ContSters240774

Va multumesc pentru timpul pe care il acodati tuturor si mie . Deci sa inteleg ca eu mi-am pierdut drepturile ca beneficiar a legii 118/1990 in timp ce 3 frati ai mei sint beneficiari
Nu am inca hotarirea redactata a tribunalului de contencios administrative ,nu pot aplica din nou pt.beneficiile legii 118/1990 ?
Avocatul nu a stiut?
va multumesc foarte mult.
Fiica mea locuieste intr-un apartament cu chirie la stat care a fost confiscat inainte de 1989 deoarece fmilia a plecat din tara.Poate sa-l cumpere?
Am pierdut procesul-respingerea actiunii ca inadmisibila pentru lipsa procedurii prealabile .Am aplicat ca beneficiar al legii 118/1990b ,copil stramutat. Am primit raspuns negativ de la Comisie . Ar fi trebuit sa fac contestatie in 30 zile la Comisie conform contenciosului administrative 554/2004, dar avocatul meu a refuzat a spus ca nu are sens si a mers direct al Tribunalul contencios administrative.
Procesul a fost pe 3 martie si a fost respins pe acest motiv nu pe motiv de fond.. Fratii mei 3 ,sint beneficiari ai legii.,ce pot face eu in continuare?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Restabilirea in Romania
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc fosrte mult.
Sunt cetatean roman cu domiciliul in USA ,am CNP pe certificatul de nastere si pasaport de cetatean roman cu dom. in strainatate valabil. Sint pensionara acum si vreau sa ma stabilesc in tara sa locuiesc cu sora mea. Cum obtin carte de identitate ? va multumesc .
Jumatate a fost confiscata in urma plecarii sotului in excursie si nu s-a mai intors,eu l-am urmat in 83
Aveti bunuri de valoare,vindeti,calatoriti cu grupuri organizate,opriti-va numai casa in care stati,oferiti-va ce nu v-ati oferit pina acum ,trebuie sa aveti ceva care va place sa faceti,si eu am o fata care nu merita dar cheltuiesc ,vad lumea,ce va ramine va ramine. Sinteti nemultumiti de ea ,atunci de ce pastrati pentru ea.Daca aveti nevoie de ajutor ,platiti pe cineva pentru serviciul respectiv,ramineti independenti .
Sotul a fugit in 1981,jumatate de apartament a fost confiscat,eu apoi platind chirie pe jumatate.Eu am plecat in 1984 si mi s-au dat niste bani pe jumatatea mea. Locuiesc in USA,pot sa-l recuperez?
Parintii mei au fost stramutati in 1949 cu domiciliul obligatoriu pina in 1963 ,eu m-am nascut in 1946,am domiciliul in usa ,am dreptul la indeminizatie ? Noi avem un act dela Ministerul Justitiei in care se spune ca tatal meu impreuna cu familia a fost stramutat cu DO,fara sa fie mentionata mama si noi 3 copii. Este sufiicienta?Multumesc pentru cei ce-mi vor raspunde.