avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate dumitreldd

Activitate dumitreldd

Buna ziua,
Lucrez intr-o firma de vanzari (servicii telecom) si in aceasta saptamana cand am mers cu autoturismul la service mi s-a spus ca dispozitivul gps instalat pe autoturismul de serviciu are atasat si un microfon pe langa antena gps.
Cand am luat in primire autoturismul nu mi s-a spus ca are asa ceva instalat si nu am semnat nimic de luare la cunostinta.
Practic toate convorbirile purtate din interiorul autoturismului au fost inregistrate si ascultate. Daca nu am nimic impotriva cu inregistrarea apelurilor de pe telefonul de serviciu catre clienti, sunt impotriva inregistrarii sau ascultarii apelurilor efectuate de pe telefonul personal in interes personal, mai ales ca am discutat si despre schimbarea locului de munca.
Este legala o astfel de practica? Unde ar trebui sa merg pentru verificarea autoturismului si o confirmare oficiala a celor identificate?
Daca la proces nu se prezinta martorul asistent se poate cere anularea PV -ului?
Politia nu are inregistrari cu aparatul radar.
Mi s-a retinut permisul de conducere, dupa primul termen am pierdut procesul, acum urmeaza recursul.
Martorul asistent nu s-a prezentat la nici unul din termene, iar politia rutiera nu are nici un fel de probe cu aparatul radar.
Am fost oprit sub pretextul vitezei insa dupa discutii cu agentul de politie fapta s-a preschimbat in condus pe contrasens.
In acest proces nu exista nici o proba, insa juristul IPJ a cerut instantei respingerea plangerii precizând ca lipsa unor probe certe nu justifica anularea pv-ului.
Instanta si-a motivat respingerea plangerii prin:
-''faptul ca petentul nu si-a exprimat in mod clar pozitia cu privire la fapta retinuta in sarcina sa'', adica chiar daca am sustinut ca sunt nevinovat nu s-a consemnat nicaieri
- referitor la art 6 din Conventie - ''PV-ul beneficiaza de prezumtiile legale''
- ''fapta a fost perceputa prin propriile simturi de agentul constatator''.
Am reclamat agentul respectiv si in declaratia sa, acesta a sustinut ca am fost la un pas de coliziune cu masina politiei.
A fost audiat si martorul , iar acesta a sustinut ca il cunoaste pe agentul respectiv si ca agentul a venit la el cu pv-ul pe care l-a semnat deoarece are incredere in politist.
Cu privire la locul evenimentelor: politistul a declarat ca venea dinspre A catre B si ca avea in spate masina martorului asistent, iar martorul asistent a declarat ca venea dinspre B catre A si ca avea in fata masina politiei.
Cum pot proceda la recurs ca plangerea sa imi fie admisa in conditiile in care martorul nu s-a prezentat la termene, iar politia nu are nici o dovada ca spusele agentilor de politie sunt intemeiate
O pot transmite din nou prin posta, de data aceasta semnata?
Am depus cerere de recurs intr-un proces, insa am uitat sa o semnez. Ar fi o problema?
Ceerea a fost transmisa prin posta.
Vreau sa depun recurs impotriva unei sentinta dintr-un proces de anulare pv contraventie.
Solicitarea de recurs poate fi respinsa fara a se ajunge in fata instantei?
Este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?
Multumesc pentru raspuns

Atunci as putea depune plangere impotriva celor doi, lasand organele statului sa verifice acest lucru?
Eu stiu ca martorul (sofer de maxi taxi) a facut acest lucru la presiunea agentului de politie. Chiar el spune, in declaratie ca a fost oprit de mai multe ori de acest agent.
Pot face plangere impotriva celor 2 in aceasta situatie?
Sentinta devine definitiva de la data pronuntarii sau de la data comunicarii?
Am solicitat in instanta anularea unui pv pentru retinere permis. Am pierdut procesul.
In comunicarea primita, reprezentantul ipj '' solicita instantei respingerea plangerii, precizand ca lipsa unor probe certe nu justifica anularea procesului verbal. Mentioneaza ca agentul constatator subliniaza aspectul potrivit caruia ar fi putut exista un impact intre autoturismul politiei si autoturismul condus de petent''
Probele certe la care se refera reprezentantul ipj sunt : lipsa martorului (au fost 5 termene) si lipsa inregistrarilor radar. Pe procesul verbal intocmis se spune ca am condus pe contrasens, insa in urma unei plangeri facute de mine impotriva agentului de politie - acesta a declarat ca eram sa ii lovesc. Nu exista dovezi in acest sens.
Printre altele am invocat nerespectarea art 19 din oug 2/2001 si art 180 al1 din oug 195/2002, dar si incalcarea dreptului de a face obiectiuni.
''Cererea nu a fost motivata'' - se spune in comunicare
Mi se spune apoi ca nu se poate considera art 16 al 1 din OUG 2/2001, deoarece conform tezei finale a art 105 al 2 , rezulta ca ar fi trebuit sa dovedesc o vatamare insa eu m-am limitat doar la al mentiona fara a-l argumenta.
In privinta dreptului de a aduce mentiuni - se limiteaza doar la faptul ca in pv agentul de politie a scris ''nu are obiectiuni'', iar rolul martorului este acela de a consemna refuzul contravenientului de a semna, iar eu nu pot dovedi o vatamare
Mai mult:''sub aspectul temeiniciei pv-ului, instanta observa ca petentul nu si-a exprimat in mod clar pozitia cu privire la fapta sustinuta...(!?!) - am exprimat in mod foarte clar acest lucru in fata instantei.
Culmea: '' In aceste conditii, in lipsa altor probe (...) fapta a fost perceputa prin propriile simturi de agentul constatator''

Prin urmare fara inregistrari ale aparatului radar, fara martor asistent, cu un reprezentant ipj care intareste ca nu sunt probe certe, 5 termene si un politist care percepe faptele prin propriile simturi - instanta a decis ca eu sunt vinovat.

Fara cuvinte!!!
Pe procesul verbal de contraventie incheiat exista trecut un martor asistent.
Acesta sustine ca ar fi fost prezent la infractiunea descrisa in procesul verbal (retinere permis)
Insa declaratia martorului (pe care o am scrisa) contrazice in totalitate declaratia agentului de politie (pe care deasemeni o detin) .
locul presupusei infractiuni:
Agentul: ''ma indreptam dinspre Calea Galati spre calea ferata si aveam in spate un autuvehicul maxi-taxi...'
Martorul: '' ma indreptam dinspre calea ferata spre Calea Galati si aveam in fata masina politiei''
Relatia politist - martor:
Agent: '' a venit la mine o persoana necunoscuta de sex masculin...'
Martor: '' il cunosc pe agentul de politie, am numarul lui de telefon 07xxxxxx''
Identificarea martorului:
Agent: '' A venit la mine o persoana necunoscuta de sex masculin care m-a intrebat daca am fost lovit de ....''
Martor: '' In timp ce asteptam la capatul traseului a venit la mine politistu in uniforma si cu masina politiei si mi-a zis sa semnez procesul verbal. Am avut incredere in ce mi-a zis si am semnat procesul verbal..''

Cele doua declaratii ale celor 2 le detin. Pot reclama acest martor la politie. Poate fi considerat martor acest individ, tinand cont de cele declarate ?