avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate Patrick56

Activitate Patrick56

Bunaseara as dori sa intreb , mama a iesit la pensie anticipat partial din pensia de baza i sa oprit APROX 48% are o vechime de 35si 9luni este nascuta pe 6mai 1957 as dori sa stiu pt a beneficia de pensia integrala cit trebuie sa plateasca de mina pentru a completa multumesc
Discuție MOSTENIRE
Bunaziua am si eu o intrebare as dori sa stiu daca in Rominia se elibereaza certificat de mostenitor de la primarie si pina la ce suma valoare intrucit in Franta se elibereaza de la primarie pina la o anumita suma in afara de notar as dori sa stiu daca se poate elibera si la noi acest document multumesc
Discuție MOSTENIRE
bunaziua am si eu o intrebare sotul meu a decedat de curind in Franta Paris , el a mai fost casatorit o data iar din primul mariaj casatorie are un coplil as dori sa stiu cit ii revine copilului dupa moartea tatalului reamintesc ca el nu avea dreptul sa-l vada pe copil iar cu sotia din prima casnicie a inpartit toate bunurile multumesc
Bunaziua as avea si eu o intrebare intru_cit nu stiu exact cum sa procedez , tatal meu sa pus girant pt nepotul dar pe linga tatal meu sa pus si tatal sau biologic , intru-cit nepotul tatalui meu nu si_a achitat inprumutul de mai bine de trei ani iar el intre timp si_a mutat domiciliul nemaistind unde este specificat pe buletin adica el nu are mutatie unde sta acum la fel si tatal sau dar care este deasemenea girant dar este pensionar si ea pensie de la stat , iar cei de la C A R s_au gindit sa_i trimita numaai tatalui meu instiintare intru_ cit figureaza cu domiciliu corect as dori sa stiu cui ttrebuie sa ma adresez pt oprirea din pensie a tatalui sau catre casa de pensii, s_au eventual trebuie sa fac scris si la politie intru cit nu au mutare unde sta , as dori sa dau deasemenea CAR in judecata intru_cit sint doi giranti nu unul iar ei ar trebui sa faca necesarul multumesc
Bunaziua as dori sa intreb urm bunica mea dinpre tata a avut trei baieti dintre care unul a murit si au mai ramas doi dintre tatal meu si tatal verisorului meu , verisorul meu dinspre tata a profitat de bunica find instabila psihic incepind cu luna februarie 2013 inregistrata la medicul de familie cu dementa avanta iar ulterior in luna aprilie la medicul de specialitata psihatru tot cu accelasi diagnostic el profitind de situatie sa gindit sa o duca la notar pt ai intocmi o procura iar in avea procura ii da dreptul sa-i vinda apartamentul dar nu sa insuseasca si bani rezultati din vinzare adica sa o reprezinte peste tot dupa ce a intocmit acesta procura a internato la spitalul de boli mintale tot cu accelasi diagnostic si unde a tinuto mai mult decit numarul de zile admise , vreau cit stiu daca pot contesta acesta procura neavind o expertiza medicala care sa confirme ca bunica sa era lucida in momentul emiteri acestei procuri dat fapt ca avea acesta boala ,iar un al doilea aspect este ca ia dat dreptul sa vinda dar sa-si insuseasca si bani multumesc
Răspuns la discuția Intrebare - dezbatere succesiune
problema este ca nu a avut procura de vinzare a imobilului ci sa o intretina pe bunica , iar ea nu era in capacitate mintala sa semneze vreun act , a tinuto in spital mai mult decit norma legala de 52 de zile , pina a decedat si intre timp ea vindut si casa , inaturindu-l pe tatal meu de la toate drepturile multumesc as dori sa stiu cum pot actiona ti mai bine
Bunaziua as dori sa intreb urmatorul lucru tatal meu vrea sa sa-l dea in judecata pe nepotul lui pentru ca ia vindut casa bunici mele cat traia si nu sa ocupat de ea, si fara sa aiba vreun testament doar o procura atit tatal vrea sa deschida succsiunea ,intrebarea mea ar fi pot deschide proces prima data penal si apoi civil pentru succesiune mulltumesc
Discuție calculare
bunaziua am si eu o intrebare pentru recalcularea anilor de munca cui ma pot adresa , sint din jud Neamt multumesc
Discuție Concediere
Bunaziua as dori sa intreb si eu ceva , mama mea a fost concediata in timpul concediului medical ulterior ea a dat in judecata societatea unde a lucrat si a cistigat procesul cu societatea , a cistigat plata salarilor de cind a fost disponibilizata , itrebarea mea este daca a cistigat plata salarilor ieste ca si cum ar fi lucrat consecutiv deci are acelasi drepturi as dori sa stiu daca acesta include inclusiv concediul de odihna si prime multumesc
Discuție Pensie
bunaziua as am si eu o intrebare mama mea are 35ani vechime as dori sa stiu daca poate iesi la pensie fara penaliatii , este nascuta in 1957 in luna mai , si daca nu cit se reduce cite procente merci