avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate mir2006

Activitate mir2006

Buna ziua,
de ceva timp, locuiesc in strainatate, urmand ca, la anul, sa ma intorc acasa, in Romania. Aici, ca de altfel, in aproape toata Europa, exista multe piete de vechituri, in mai toate orasele, de unde am cumparat unele lucruri decorative pentru casa, printre care si cateva tablouri, la preturi foarte convenabile. Oamenii le vand pt ca sunt considerate surplusuri sau, pur si simplu, vor sa-si redecoreze casele, deseori se vind lucruri chiar din garajele caselor. In astfel de piete, nu-ti da nimeni chitanta, factura sau vreun altfel de act. Pot intampina probleme la aducerea lor in tara? Mentionez ca nu stiu daca au sau nu vreo valoare, le-am cumparat strict pt casa mea. Acum, de cand cu nebunia asta, chiar sunt ingrijorata, mi-ar parea rau sa renunt la ele, cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc anticipat pt sugestiile dvs.
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarele doua probleme, legate de cumpararea unui teren, cu suprafata de 600 mp, front stradal 27 ml. Terenul include drum de servitute, suprafata utila fiind de 486 mp.
Mentionez ca proprietarul sustine ca are un certificat de urbanism mai vechi, pe care nu l-am vazut, in care scrie ca terenul este construibil, ce-i drept, se afla intr-o zona rezidentiala, cu toate utilitatile. Problemele ar fi urmatoarele:
1. exista o hotarare a Consiliului local, in care suprafata minima pt obtinerea autorizatiei de constructie este de minim 500 mp; nu se specifica daca aceasta suprafata include sau nu drumul de servitute;
2. latimea terenului este mai mare decat adancimea, ceea ce contravine legii, care prevede ca adancimea trebuie sa fie mai mare sau cel putin egala cu latimea, pt ca un teren sa fie construibil (n-am inteles aceasta logica).
In cazul 1) - poate o hotarare a unui Consiliu Local sa contravina Legii, care prevede ca suprafata minima trebuie sa fie de 200 mp (pt cladiri izolate sau cuplate?)
In cazul 2) - exista derogari privind deschiderea la strada, cunoasteti cazuri in care s-a obtinut autorizatie de constructie pe teren cu adancimea mai mica decat latimea?
Precizez ca stiu faptul ca as putea solicita un certificat de urbanism de informare, insa mai stiu ca, in comune, acesta se da cu destula usurinta si nu stiu cata greutate ar avea apoi in instanta, in cazul in care se dovedeste ca este eronat.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua tuturor,
am beneficiat de multe ori de sprijinul dvs, de aceea va rog sa ma sprijiniti cu urmatoarea problema: vreau sa cumpar o casa, ,,la rosu''', care nu are receptia facuta, insa proprietarul a construit, in aceeasi curte, 2 case individuale identice, pt care a scos o singura autorizatie de constructie, doar pt un imobil. Altfel spus, s-a folosit de o singura autorizatie sa faca 2 case la fel (celalalta era pt fratele lui, nu se punea problema vanzarii). Mentionez ca, in cealalta casa locuieste el, proprietarul. Acum, pe langa cadastru pt teren, cadastru pt casa, intabulare, certificat fiscal, cum pot benefia de autorizatie? El zice ca nu-i problema, insa nu mi-a explicat cum are de gand sa procedeze.
Ati putea, va rog, sa-mi spuneti exact care sunt actele necesare vanzarii unui astfel de imobil?
Va multumesc foarte mult.
Ce ma sfatuiti, ce acte ar trebui sa-mi prezinte proprietarul, ca sa nu am probleme ulterior?
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: doresc sa cumpar o casa, cu un avans consistent si restul sumei, la eliberarea casei, fix peste 1 an de zile.
Ce ar trebui sa prevada contractul (sau precontractul?) de vanzare-cumparare, ca sa evit urmatoarele situatii:
- proprietar de negasit la sfarsitul termenului, respectiv 1 an de zile,
- proprietar decedat la sfarsitul termenului,
- refuzul proprietarului de a primi suma restanta sau pretentii de crestere a sumei restante.
Va multumesc anticipat, am mare nevoie de sfaturile dvs.


Craciun Fericit tuturor!
Va multumesc pt raspunsurile dvs.
Bineinteles ca sunt unic proprietar, insa nu stiu daca, intr-adevar, cei care se ocupa cu recuperarile, executarile silite, verifica acest lucru! Atata timp cat datornicii nu si-au schimbat adresa de domiciliu, gandesc ca recuperatorii pot considera ca apart sau bunurile din el pot apartine acestora, adica datornicilor. Mai mult, au venit tot felul de citatii, mandate de la politie, citatii la tribunal, pt tot felul de cauze (accidente, tulburarea ordinii publice etc) - mentionez ca toate acestea au venit deschise, nu in plic- si este normala, cred, nelinistea mea. Tot cautandu-l pe vechiul proprietar, n-as vrea sa ma trezesc ca ma anunta ca mi-au spart mascatii usa! Si de-abia apoi sa se constate ca este o greseala!!!! Nefiind nimeni acasa, nu pot controla evenimentele si chiar nu-mi doresc o asemenea complicatie.
Oricum, de la dvs. am inteles ca sunt obligati, inainte de a actiona, sa verifice temeinic, calitatea de proprietar asupra apartamentului.
Sper s-o faca, altfel, in caz ca se intampla ceva, banuiesc ca voi avea un motiv cat se poate de serios sa-i actionez in judecata!!!
Multumesc inca o data si Sarbatori fericite!
Buna ziua tuturor,
Locuiesc de mai mult timp in strainatate, iar la domiciuliul meu din Bucuresti nu locuieste nimeni, apartamentul nefiind inchiriat. Am rugat o vecina sa-mi ridice corespondenta. Problema mea este ca fostii proprietari, de 7 ani de cand am cumparat apart. de la ei, nu si-au schimbat adresa si, pe numele lor, vin tot felul de mandate, citatii, somatii, amenzi, de neplata au unor datorii, accidente de circulatie etc..., care de care mai infioratoare.
Cand am fost in tara, am vorbit chiar la politie, cu un agent care isi lasase un nr de telefon pe o citatie, i-am explicat problema si a zis ca nu am ce face, corespondenta s-o tratez cu indiferenta, adica s-o arunc. Am mai dat telefoane pe la companiile de telefonie, chiar la o societate de recuperari creante, care aveau adresa pe plic sau pe somatii deschise, si care amenintau cu executarea silita, iar unele au avut tupeul sa-mi ceara sa dau declaratii despre fostii proprietari, de parca as fi fost obligat fiu la curent cu viata lor!
Mi-e tare teama ca nu cumva, dorind sa-si execute debitorii, ,,sa ma execute'' pe mine (!), sa imi sparga usa de la apartament, pt ca mi-ar crea o multime de probleme, nefiind in tara.
Ar fi posibil asa ceva?!
Nu am de unde sa stiu ce se afla in corespondenta care vine pe numele fostilor proprietari, i-am spus vecinei sa arunce tot ce vine pe numele lor, postasul nu vrea s-o returneze.
As dori sa stiu daca cei indreptatiti sa recupereze silit sunt obligati, inainte de a intra fortat intr-o locuinta, sa se intereseze cine locuieste, intr-adevar, la adresa respectiva si, daca mai cunoasteti asemenea cazuri, cum s-au desfasurat si care au fost consecintele.
Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: eu si sotul meu avem in regim de coproprietate, cu 2 familii, cate un teren. Fiecare dintre aceste terenuri masoara 1000 mp, insa sunt formate din alte parcele mai mici, care trebuie alipite, iar apoi partajate in 2 buc egale, de 500 mp.
Procedura de alipire si partajare, cu fiecare familie, a inceput, insa, de fiecare data, la notar, trebuie sa fim atat sotul, cat si sotia, prezenti.
Daca unul dintre soti, din motive obiective, nu poate fi prezent, se poate imputernici celalalt, printr-o singura procura, vizand ambele terenuri si ambele proceduri (alipire si partajare)?
Am fost deja la cativa notari, imi cer actele de proprietate pe terenuri si imi spun ca trebuie sa fac procura separata pt alipire, separata pt partajare si, evident, toate astea separat, in relatia cu fiecare coproprietar. Bineinteles, preturile pe masura.
Mai pe scurt, chiar nu ar fi legala o singura procura, prin care il imputernicesc pe sotul meu sa ma reprezinte in toate procedurile necesare pt alipirea si dezlipirea a doua terenuri, in care suntem coproprietari cu fam. X si Y?
Sau este doar o alta metoda, tipic romaneasca, de a se imbogati unii?!
Va multumesc tuturor pt raspunsuri!
Ma voi duce sa le explic situatia, apoi voi posta aici pasii care trebuie urmati, pt a le fi si altora de ajutor.
Buna ziua,
va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea problema: voi locui in strainatate pt cativa ani si nu doresc sa inchiriez apart. In acest caz, cum sa procedez cu energia electrica? Nu doresc sa ma debranseze total, insa consumul va fi, evident, zero.
Care ar fi pasii de urmat, cum ar trebui sa arate modelul de cerere catre societatea furnizoare, ENEL?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția abonament upc
Stimate domnule,
iti spun din experienta proprie care ar trebui sa fie pasii de urmat ca sa scapi de upc....nu exagerez deloc, termenul potrivit este acela de ,,a scapa'', pt ca politica acestei firme este una absolut inselatoare, in defavoarea clientului. Deci:
- faci o cerere de reziliere, in 2 ex, dupa toate regulile artei, mentionand datele importante din contract si anexand ultima factura achitata;
- te duci la sediul upc, la casierie - pt ca nu un birou separat pt sesizari, reclamatii, rezilieri etc, deci, cum spuneam, asta e politica firmei, sa te descurajeze, pana renunti la actiunea ta;
- ii spui, f. hotarat, acelei doamne, sa-ti inregistreze cererea...nu va face asta decat dupa ce ridici vocea si ii spui ca de-acolo te duci direct la avocat si ii dai in judecata.
- te va indruma catre un tel. din acel sediu, singurul mediu prin care,,chipurile", poti sa reziliezi contractul;
-daca ai noroc si ti se raspunde, ii spui acelei dre impertinente, f. hotarat, ca vrei sa reziliei contractul...te va aburi, ca ai facut tu prelungire de contract prin tel, ca nu se poate, ca...etc...ii spui sa citeasca din nou definitia contractului, ca ii dai in judecata daca ti-au prelungit contractul fara acordul tau scris si insisti sa iti dea un nr. electronic al cererii de reziliere;
- daca il obtii, te duci acolo, in sediul in care esti, la seful cel mai mare, ii spui sa iti confirme acel nr electronic si nu pleci decat daca iti stampileaza si semneaza ei acea hartie, pe care sa fie scris ,,nr electronic al contractului de reziliere nr......, acordat la data de......
- dupa toate astea, si dupa 30 de zile, vei scapa de ei...
- eu asa am patit si tot asa am scapat de ei...succes!!!:D