avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters60237

Activitate ContSters60237

Detin PFA cu obiect de activitate: vanzare produse industriale in targuri si piete organizate ca vanzator ambulant. Facturile obtinute la achizitionarea marfii sunt inregistrare in registrul de intrari marfuri cu ados comercial, in acest caz este necesara completarea notei de receptie si constatare de diferente(NIR)?Doresc sa obtin aceasta informatie pt a sti ce documente trebuie prezentate in cazul uni control fiscal.


Va multumesc pentru sprijinul acordat!
Doresc sa stiu ce fac apoi cu aceasta factura pt a o inregistra in contabilitate? O inregistrez in registrul de intrari marfuri sau trebuie trecuta si in NIR?


Multumesc!
Răspuns la discuția Impozit pe venit catre CNAS
Am primit de la CAS Namt o notificare prin care sunt informat ca in conformitate cu prevederile legii 95/2006 art.215 alineat 3,O.U.G. 158/2005 persoanele fizice care exercita profesii libere sau cele autorizate ,potrivit legii sa desfasoare activitati independente ,sunt obligate sa depuna declaratii la casele de asigurari de sanatate privind obligatiile ce le revin fata de fond si dovada platii contributiilor.Conform art305 lit a din Legea 95/2006 nedepunerea la termen a declaratiei constitue contraventie si se sanctioneaza cu amenda d la 500 lei la 1000 lei ron.
Mergand la CAS imi cer declaratii de venit din anul 2003 cand am inceput activitatea cu PF-ul pe care il am.Mentionez ca nu am fost informat in niciun an pana acum de aceasta lege.
Adaug faptul ca sunt pensionar din anul 1997.Este normal sa primsesc abia acum aceasta notificare?Trebuie sa duc declaratiile de venit d la inceputul activitatii mele?Daca este corect , cum se calculeaza acest impozit?Fiind pensionar din '97,este obligatorie achitarea?



Va multumesc pentru sprijinul acordat!
Răspuns la discuția Impozit pe venit catre CNAS
Asi dori sa stiu unde se plateste cotnributia de asigurari sociale?Mentionez ca achit impozit pe profit din activitati independente la fiecare 3 luni la sectia financiara.




Va multumesc pentru promtitudine!
Am primit o notificare de la CNAS prin care trebuie sa achit impozit pe venit incepand din anul 2002 de cand am un P.F. ca vanzator ambulant.Ca pensionar din anul 2000se plateste impozit pe acest venit la CNAS?
Daca se plateste,cat % si prin baza carei legi?
Este obligatorie achitarea acetui impozit din anul 2002 desi nu am fost instiintat niciodata?In cauzul neachitarii care sunt urmarile?
Am primit o notificare de la CNAS prin care trebuie sa achit impozit pe venit incepand din anul 2002 de cand am un P.F. ca vanzator ambulant.Ca pensionar din anul 2000se plateste impozit pe acest venit la CNAS?
Daca se plateste,cat % si prin baza carei legi?
Este obligatorie achitarea acetui impozit din anul 2002 desi nu am fost instiintat niciodata?In cauzul neachitarii care sunt urmarile?
Va multumesc pentru promptitudine.
Am o intreprindere individuala.In calitate de administrator imi achit cartea de munca la casa de pensii iar asigurarea de sanatate la casa de asigurari de sanatate.
Asi dori sa stiu daca chitantele obtinute se inregistreaza in registrul de incasari si cheltuieli.
Ne fiind platitor de TVA asi dori sa stiu ce documente sunt necesare pt o buna contabilitate.
Domeniul de activitate: confectii incaltaminte reparatii si comert cu amanuntul a altor produse in standuri si piete.




Va multumesc!
Am transformat IF in II.As dori sa stiu ca administrator unde trebuie sa imi platesc cartea de munca.
Pot sa o achit la ITM,alturi de angajati sau la Casa de pensii?
Multumesc pentru informatii