avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate K_RBON

Activitate K_RBON

Buna ziua!
Problema este urmatoarea: La bunicii mei in comuna CLINCENI sa intamplat.
O masina a intrat de pe carosabil in portile din fata casei. Paguba : 2 porti mari plus una mica de intrare in curte si stalpii de sustinere. "Soferita" pentru ca martorii spun ca la volan ar fi fost un barbat , dupa ce a darmat portile a fugit de la locul accidentului. Politia din comuna a fost anuntata au venit au luat numarul masinii care ramasese in gard si au plecat fara sa ia vreo declaratie de la martori sau de la bunicii mei nu inainte de ai ajuta sa sprijine portile intr-un fel sau altul. Nu mai vorbesc de fotografii de la locul accidentului care nici nu exista. La vreo 30 minute dupa ce au plecat politistii a venit si soferita scuzandu-se ca nu a putut opri masina B-) ( MATIZ) si ca vrea numarul masinii.
A plecat la politie si dusa a fost. Acum vine si partea interesanta : La indemnul meu bunicul sa prezentat a doua zi la politie sa dea declaratie si sa primeasca numar de inregistrare . Politia nu avrut sa-i primeasca declaratia pentru ca accidentul a fost mutat la BRAGADIRU la sectia mai mare in "grad". Am fost si la bragadiru si nici acolo nu am reusit sa depunem plangerea pentru ca vezi doamne sa prezentat soferita si a lasat asigurarea masinii si cu aia sa ne despagubim singuri. In procesul verbal care sa facut la bragadiru soferitei exista o adresa (adresa ei) la care nu mai sta de vreo 8 ani spune administratorul blocului . SI cica barbasu` este politist la sectia 19 bucuresti - rahova. Puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat?? Cum sa procedez cu acest caz! Politisti siau facut treaba ??? Ei au spus ca nu au ce face ca daca asta e adresa ce lea dato mai departe nu au ce face........#-o
Buna ziua!
Am cumparat o masina de la o firma din romania ce se ocupa cu vanzarea masinilor direct din Belgia. Aceasta masina nu este inscrisa in circulatie in romania si nici rar-ul nu este facut. Actele pe care le am acum sunt urmatoarele: - factura + chitanta +nota contabila de la firma din romania
- c.u.i -ul firmei din romania
- certificat de conformitate EU
- certificat de inmatriculare din belgia + asigurare pe numerele rosii
- certificatul de inmatriculare pentru vehicul cu numere de
inmatriculare temporara din germania
As vrea sa aflu de la dumneavoastra care sunt pasii ce trebuie sa-i urmez pentru a inscrie masina in romania si a intra in legalitate. MULTUMESC ANTICIPAT.
Am in familie o persoana cu handicap.
As dori sa cumpar o masina s.h. si sa evit plata taxei pt inmatriculare.
Pot sa inscriu masina pe numele persoanei cu handicap ? Daca se poate, cum trebuie sa procedez ? Ce conditii trebuie sa indeplineasca acea persoana?

Multumesc anticipat !
Acest teren este o donatie din partea bunicilor si pretul de asemenea este fictiv in caz ca o sa fac acte de vanzare cumparare. Ambele mostenitoare a bunicilor (mama si matusa) sunt de acord sa-mi fie lasat mie acest teren! Ideea era sa aflu care este mai rentabil pentru mine ( ca pret) mostenirea sau actul de vanzare cumparare !
Tin sa mentionez ca ambii bunici sunt in viata! Dintr-o curte de 1000 m bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire jumatate (500 m) . De specificat ca nu exista cadastru pe teren. Sa inteleg ca eu trebuie sa fac cadastru mare pe urma divizare??
As dori mai multe detalii despre pasii ce trebuiesc urmati pentru a intra in posesia acestui teren incepand de la cadastru mare pana la actul de vanzare cumparare.As dori ca la final sa fie act de vanzare-cumparare nu mostenire. SI inca ceva...... Daca bunicii sunt in viata mai conteza semnatura celor doi copii ai bunicilor ( mama mea si matusa )?? Amandoi copii ( mama si matusa ) sunt de acord pentru a intra in posesia acestui teren!! Va rog daca se poate sa-mi spuneti si costurile aproximative actelor ce trebuiesc facute!!!