avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate florin.campean

Activitate florin.campean

Sincer, daca numai apa, canalizare trebuie sa afceti nu vad care e problema.
Daca obtineti acordul asociatiei in acest sens cu mentiunile de rigoare e ok, atata timp cat si dumneavoastra respectati ceea ce a-ti cerut si vi s-a aprobat.
Cele bune
Răspuns la discuția acoperis construit ilegal
Buna ziua,
Pana vine cienva cu un raspuns concret.v-as sugera sa luati legatura cu Primaria, nu stiu exact acolo dar , Directie Urbanism probabil, oricum si un telefon la Politia Primariei in care sa reclamati constructia si vin ei la fata locului si apoi mai vedeti.
Succes
Cele bune
Răspuns la discuția panou publicitar
elga50 a scris:

Proprietarii, in general, nu au de ce sa se impotriveasca pentru ca acest panou aduce bani in asociatie.
Se pot insa impotrivi proprietarii direct afectati prin montarea acestui panou in fata ferestrelor sau balcoanelor lor. Dar de bun simt este ca acestia sa fie intrebati mai inainte de semnarea oricarui contract, fie si numai pentru a se evita problemele de mai tarziu.


Buna ziua, intr-adevar nu au motiv sa se impotrivesaca, insa din cate stiu , acordul locatarilor direct afectati este necesar pentru montarea unui panou, antena, etc, si aceasta dpdv legal , sa ma corecteze cineva daca gresesc.
Cele bune
Buna ziua, acuma cu riscul de a parea neserios, am avut si eu de-a face cu asemenea personaje, si de fiecare data stai si te intrebi : ei nu vad ac au o varsta inaintata, poate a 2-a zi nu se mai trezesc, nu e pacat sa-si iroseasca asa putinul timp ramas in loc sa se bucure de viata, famiie , etc?
Cele bune.
Răspuns la discuția tevi caldura
Buna ziua,
Cu tot respectul, si eu mi-am montat CT cu ani in urma si as fi dorit eliminarea tevilor, etc, dar din cate stiu acele tevi nu sunt proprietatea noastra, chiar daca suntem propritarii apartamentului, si avem obligatia de a le asigura buna functionare si reparatiile necesare in caz de nevoie, asta in cazul celor de pe orizontala, ele fac parte dintr-un sistem mult mai mare, pe care nu-l putem noi modifica, va dau un caz concret, al unui vecin care fiind la ultimul etaj a eliminat tevile de la el din apartament, eliminand inclusiv acei robineti de aerisire existenti la fiecare scara, si banuiti cred cate probleme sunt de fiecare data cand din diferite motive inatra aer pe instalatie si nu se poate face aerisirea, ganditi-va la cei care in acest caz platesc caldura de care nu au beneficiat.Chiar daca o ducem mai bine decat altii si ne-am montat VT trebuie sa nu uitam ca totusi facem parte dintr-un imobil unde locuim "la comun" chiar daca suntem noi proprietari.
Sfatul meu e sa incercati sa le mascati cu rigips sau altceva in functie de situatie, asa am procedat si eu.
Cele bune.
Buna ziua,
In niciun caz administratorul , presedintele , etc nu au dreptul sa va intrerupa caldura, in cel mai rau caz cei de la termoficare, dar nici ei nu cred ca pot opri individual pe apartament.
Mergeti la administrator si discutati cu el/ea, eventual platiti si dumneavoastra , daca puteti o parte din restante, daca nu merge cu treaba buna, sa zic asa, treceti la amenintari cu datul in judecata si cereti daune pentru lipsirea fara drept de caldura, si pentru faptul ca nu au urmat pasii legali in rezolvarea problemei, respectiv, penalizari, etc, si apoi in caz de neplata chemarea in instanta , pentru recuperarea creantelor.
M-am intins cu vorba, imi cer scuze.Si functia asta de administrator e gresit inteleasa si s-a impamantenit faptul ca , daca in multe cazuri administratorul este si locatar al imobilului , lumea il vede sau el se prezinta drept cel mai mare in "grad", pe cand el are simplul rol de a adiministra imobilul, cu tot ce tine de aceasta.
O zi buna sa aveti
Răspuns la discuția Spatii comune bloc
Buna ziua,
Acea constructie, a fost facuta de vechiul proprietar sau era din constructia blocului , iar vechiul proprietar a pus stapanire pe ea? Si la mine e o situatie similara , spatiul fiin unul foarte mic , nu merita sa ma agit.
Parerea mea, daca e din constructia blocului , toti cei de pe palier au dreptul sa o foloseasca, poate sunt si chiriasi pe palier care nu ii intereseaza , asa ca ramane un vecin mai cu tupeu sa zic asa care face ce vrea.
Daca boxa a fost facuta de catre vechiul proprietar, aceasta a fost facuta pe spatiul comun , fapt care nu e in regula.
In oricare din cazuri, trebuie vorbit cu presedintete de bloc si vazut ce se poate feca, desi sincer daca respectiva a pus stapanire nu stiu cum o puteti recupera.
Oricum o sa urmaresc cu interes subiectul si sper sa rezolvati cumva , de preferat pe cale amiabila problema.
Cele bune.
Buna ziua,
Intr-adevar este o situatie delicata si cu care nu am dori sa ne intalnim niciunul dintre noi, dar nu cred ca este vreo baza legala prin care cineva sa fie obligat sa consume energie, in acest caz pentru a incalzi un apartament, care presupun nu este locuit ca altfel .....
Sunt destule apartamente in care nu locuieste nimeni, fie sunt studenti plecati acasa de sarbatori, proprietari plecati in concedii, sau pur si simplu apartamentul nu este locuit din diverse motive.
Sau daca din dieverse motive apare o defectiune la centrala termica si din lipsa de fonduri nu o poate rezolva decat in 2-3 saptamani , putem sa-l obligam sa faca ceva ?
Inca o data , e doar o parere personala ce am scris, sa nu intelegeti ca ma bucur pentru situatia dumneavoastra neplacuta sau ca nu as dori sa fie o rezolvare, doar ca unele lucruri...
Cele bune.

Sarbatori Fericite .
Din cate stiu , daca gresesc rog sa fiu corectat, se poate face pe baza unei dispozitii de plata facute din partea Asociatiei de Proprietari catre persoana respectiva.
Buna seara ,
Dumneavoastra sunteti la parter , respectivul la etaj, cine a stabilit ca virgula curtea este numai a lui?
Mi se pare normal si corect ca sa fie impartita echitabil, daca individul nu intelege atunci treceti la impartirea curtii, nu am nimic cu cainele , si mie imi plac, dar daca stapanul este un idiot trebuie rezolvat pe limba lui, daca nu incercati sa faceti o reclamatie, pe baza ordonantei mai sus mentionata de dl.costiboncu.
Succes va doresc,
O seara placuta.