avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate voncid

Activitate voncid

Am un magazin si o sa fiscalizez in curand o casa de marcat. As dori sa stiu daca un client (persoana fizica) face plata cu cardul sunt obligat sa ii dau si bon fiscal pe langa factura?
Daca da e ok sa mi se inregistreze pe casa de marcat plata cu cardul si in cont sa imi fie virati banii? Nu se inregistreaza de 2 ori?
Multumesc
Răspuns la discuția Intabulare
Actiune in instanta a cui? ce actiune trebuie sa intreprind?
Discuție Intabulare
Am un pamant care a fost intabulat in 2016 (topograful spune ca s-a intabulat electronic). Numarul topografic are 15 ari, dar in acte detin doar 11 ari. Forma pamantului a fost data de catre mine si topograful a intabulat doar cele 11 ari. Anul acesta am cumparat un pamant adiacent de pe un alt numar topografic dar cele 4 arii fac granita intre cele 2 pamanturi. Topograful spune ca dat fiind faptul ca e intabulat electronic nu se mai pot repozitiona cele 11 ari astfel incat sa fie alaturate pamantului cumparat ulterior si cele 4 arii sa ramana in alta parte a celor 11 arii nu pe granita cu pamantul cumparat. Intrebarea mea este chiar nu se mai poate repozitiona un pamant daca este intabulat electronic? Am informatii ca daca era intabulat pe stil vechi cu schite era posibila repozitionarea. Multumesc
Răspuns la discuția Contabilitate sindicat
Si daca nu s-a intocmit pe anul 2015 care ar fi eventualele penalitati si ce masuri trebuie luate pentru a intra in legalitate?
As dori sa stiu ce tip de contabilitate se tine pentru un sindicat? Stiu ca e vaga intrebarea insa am ajuns membru al unui sindicat care nu si-a depus nici o situatie pe anul trecut si am vrea sa intram in normal. Este necesara contactarea unui contabil sau se pot depune niste declaratii ca si la PFA.

Multumesc.
As dori sa stiu daca o firma este nevoita sa plateasca impozit pe sediul social daca isi desfasoara activitatea strict la sediul clientului.(Consultanta).
Multumesc.
Răspuns la discuția Date cu caracter personal
Adica daca am o lista de 100 de persoane juridice cu nume si email doar atat, si le trimit un email sunt obligat sa fiu inregistrat in registru? email-ul e data personala?
Multumesc.
As dori sa stiu daca o persoana juridica este obligata sa se inregistreze ca si operator de date cu caracter personal in cazul in care vrea sa faca personal o campanie de publicitate pentru firma sa? Sau doar dupa ce in prealabil s-a inregistrat ca operator de date cu caracter personal. Multumesc.
Stiu ca unul din parinti are dreptul la 11(23) luni de maternitate si celalalt are dreptul la ultima luna de maternitate. Intrebare mea ar fi:
- parintele care are dreptul la 1 luna de maternitate, in acea perioada are dreptul sa presteze servicii contra cost de acasa? (consultanta sau alt timp de munca care poate fi realizat de ex in timpul noptii cand copilul doarme (e irelevant, doar un exemplu) ). Exista vreo diferenta intre administartorul de pfa si cel de srl ?

Multumesc.
O intrebare: daca exista o masina pe firma, se poate lega SRR de radioul din ea pentru plata taxei?
Si cam care ar fi costurile pentru o astfel de actiune chemare/intampinare in judecata?
Multumesc.