avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate did_oana

Activitate did_oana

Răspuns la discuția accident scoala de soferi
multumesc
buna seara,

sotul meu a dorit sa faca scoala de soferi pt categoria A. inainte de asta a paltir un instructor pentru 2 ore sa vada cum etse si daca ii place...fara sa semneze vreo conventie
orele s-au desfasurat in poligon si sotul meu s-a acidentat..motocicleta e instare relativ buna dar sotul meu este la spital cu fractura...

nu a fost anuntata politia...dar instructorul a cam dat de inteles la spital ca ar vrea sa ii platim reparatiile ...daca nu chiar motocicleta cu totul ("era noua "spune el)

as vrea sa stiu ce este de facut.
Răspuns la discuția acte cadastru
adica el nu are nevoie de acte separate cara sa dovedeasca exact cu cat a ramas?

ideea este ca el vrea sa isi faca un credit cu ipoteca si vrea sa prezinte aceste acte...si nu mi se pare tocmai corect mai ales ca noi nu am dezbatut succesiunea dupa moartea mamei...

fratelui meu i-au vandut 300mp din teren si 120 din constructie si in actele fratelui este anxata schita cu partea care ii revine....dar tata a ramas cu acul vechi si cu un exemplar din contractul de vanzare al fratelui.....
Discuție acte cadastru
buna ziua,
parintii mei i-au vandut fratelui meu (atunci cand mama era inca in viata) jumatate din teren si din casa. Fratele meu are acum acte pe acea proprietate....insa tatal meu atunci cand are nevoie sa prezinte actele de casa (undeva...de genul credit) prezinta vechiul act (pe intreaga proprietate impreuna cu actul de vz-cump al fratelui meu)
as vrea sa stiu daca este legal, adica nu trebuia sa isi faca un alt act pe proprietatea ramasa? un act cadastral care sa exprime exact cat i-a mai ramas si care sa fie pe numele lui si al mamei si pe care sa il foloseasca si atunci cand ne vom hotari sa dezbatem mostenirea?
Răspuns la discuția Chemat ca intervenient
as vrea si eu raspuns la aceasi intrebare....mia exact cum poate un parinte (supravietuitor)sa dea in judecata pe cineva in legatura cu prorietatea care a apartinut atat mamei cat si tatatului fara ca succesiunea sa fie dezbatuta.....
de ce sunt eu (ca fiica)chemata ca intervenient?

Mutumesc.
Răspuns la discuția chermat in judecata
va rog frumos sa ma ajutati cu cateva lamuriri. dupa cum ve relatam mai sus parintii mei sunt in proces cu sotul matusii mele (sora mamei) care a decedat.
dupa 2 infatisari la tribunal urmeaza o a 3-a prin care sunt chemati 2 cei 2 copii ,în calitate de persoane care pot pretinde aceleaşi drepturi ca şi reclamantul
ce inseamna intervenient? daca ei nu sunt de acord cu procesul are vreo inportanta in felul cum va decurge acesta?
va rog sa ma ajutati!!
saptamana trecuta m-au instiintat verbal ca postul pe care lucrez se va desfiinta din cauza restrangerii activitatii a departamentului in care lucrez.
astazi (la o saptamana dupa) am primit notificarea de preaviz de 20 zile incepand cu data de la care am fost instiintata verbal. nu era normal ca data de incepere a pravizului sa fie cea de la notificarea scrisa?

as mai vrea sa va rog sa imi spuneti care sunt drepturile legale pe care le am in acest caz( salarial vorbind) si daca pot solicita salatiu compensator?

Multumesc.
Discuție somaj!!!
tocmai am fost anuntata ca de astazi voi intra in preaviz pentru restructurarea postului. data fiind situatia actuala din tara trebuie sa ma gandesc si la somaj. as vrea sa va rog sa imi spuneti daca voi putea depune actele pentru somaj in localitatea unde am lucrat timp de 3 ani (alta decat cea din buletin) si de unde nu as vrea sa plec.

Multumesc.
Răspuns la discuția Fisa postului
la finalul fisei de post se mentuioneaza faptul ca aceasta fisa de post inttra in vigoare de la data semnarii. dar as vrea sa stiu daca faptul ca nu am studiile de care se mentiuneaza poate avea vreo repercursiune asupra mea
Discuție Fisa postului
buna dimineata,
am primit astazi, dupa 2 ani de la angajare, fisa postului pe care trebuie sa o semnez. problema este ca la rubrica de calificari necesare pentru reprezentant de vanzari scrie ca trebuie sa am diploma in marketing si permis de conducere, ori eu am diploma in inginerie economica si nu am permis.

daca semnez aceasta fisa ar putea fi un motiv de concediere? sau ar putea avea alte repercursiuni??