avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielaliliana

Activitate gabrielaliliana

Buna seara,

Am o situatie deosebita. La un Cabinet medical individual asistenta angajata cu contract de munca cu norma intreaga efectueaza impreuna cu medicul garzi la un centru de permanenta. A facut si 90 de ore de garda intr-o luna.
Din punct de vedere al legii a depasit demult numarul de ore legale.
Pentru a evita aceasta situatie se poate incheia o conventie civila cu asistenta ?
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pentru societati cu 1-10 angajati si pentru IMM-uri se mai depun declaratiile pentru cas la casele de pensii, respectiv pentru sanatate si somaj.Cred ca este vorba de declaratia 102.
pentru un salariat care intra in somaj la 01.10.2009 si are salariul de baza 1507 lei si a realizat urmatoarele venituri in ultimele 12 luni :
1231 1507
1269 1507
1346 1507
1507 1379
1507 3000
1507 1300
careeste indemnizatia de somaj tinand cont ca este contabil cu studii medii?
Răspuns la discuția tichete restaurant
multumesc !
lucrez la o societate comerciala unde un angajat care este in preaviz(contractul se desface cu art.65 CM) nu a primit tichete de masa din dispozitia administratorului.Aceste tichete au fost primite de angajat pana in luna in care a primit instiintarea de preaviz . M-ai are trei zile de efectuaut din cele 20 de preaviz.Tichele nu sunt trecute in CIM dar au facut parte din intelegerea dintre parti la momentul angajarii.Celorlalti salariati l-i s-au distribuit aceste tichete. Este legala dispozitia administratorului?
Răspuns la discuția concediere
totusi daca nu se prezinta nu i se poate desface CIM pe motiv de indisciplina. Nu s-a emis decizie de concediere ci numai o adresa de instiintare. AJOFM nu a fost anuntata. Salariatul poate avea incredere intro vorba care nu se coase la dosar?
Răspuns la discuția concediere
salaratului i s-a spus ca va fi platit fara a se prezenta la lucru
Răspuns la discuția concediere
Adresa suna cam asa:
"Datorita recesiunii economice postul ocupat de d-voastra a fost desfiintat.Neexistand un post corespunzator pregatirii d-voastra incepand cu data de 24.08.2007 sunteti in preaviz 20 de zile lucratoare."
In perioada 17.08.-09.09 salariatul are CM iar la data la care a fost inregistrata aceasta adresa era in CO.
Aceasta fiind situatia ce poate sa faca pe 10.09. intrucat telefonic i s-a comunicat sa nu se mai prezinte la lucru.
Discuție concediere
daca angajatorul a trimis unui salarit prin posta adresa prin care il instiinteaza ca este in preaviz intrucat postul s-a desfiintat, dar nu are confirmarea de primire, poate sa-l concedieze cu alt articol?
Discuție preaviz
am mai explicat situatia mea in ziua de 28 august - am aflat intamplator ca sunt in perioada de preaviz.
Am mers pe data de 31.08.la firma pentru a depune certificatele de concediu medical pentru perioada 17.08-28.08.si pentru a-mi efectua cele 4 ore de lucru conform legii, dar la birou toti colegii erau in concediu iar administratorul firmei plecat din tara.L-am contactat telefonic pe administratorul firmei care mi-a comucat ca nu vrea sa prestez orele de munca(nu am semnat pentru luarea la cunostinta ca sunt in perioada de preaviz intrucat instiintarea a fost trimisa prin posta-nu a venit postasul sa mi-o aduca si nici nu am gasit vreo instiitare in cutia postala) . Ce pot sa fac intrucat mi s-a interzis sa lucrez? Daca nu ma prezint pot fi concediata indisciplinar?