avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate europencil

Activitate europencil

Luna viitoare expira perioada de un an de somaj. In continuare pot beneficia de unele drepturi? Pot primi vreun fel de indemnizatie?
Raman asigurat medical, cat timp?
Va multumesc pentru lamuriri!
Sunt somer din iulie 2011.
Urmeaza sa primesc contravaloarea despagubirii asupre unui teren expropriat in vederea construirii unei sosele.
Stiind ca un venit lunar mai mare decat valoarea indicatorului social de referinţă duce la pierderea indemnizatiei de somaj.
Voi pierede indemnizatia de somaj?
Daca se pierde indemnizatia de somaj pentru luna in care primesc despagubirea se va reveni asupra platii indemnizatiei in lunile urmatoare, in ce mod?
Va multumesc pentru raspuns.
vreau sa deschid o cafenea unde se vor svi produse pe baza de cafea, bauturi alcoolice si nonalcoolice, sucuri naturale, produs de patiserie si cofetarie. Firma va avea ca ngajai 2 barmani si 2 chelneri. Este suficienta, pentu autorizare, incadrarea in codul CAEN 5630?
Multumesc pentru bunavointa!
Inteleg ca acea reglementare legala este doar o poveste sau poate e doar o posibila viitoare reglementare. Ceea ce am inteles este faptul ca acum nu exista aceasta lege. Totusi cei de la service-ul ce a avut autorizarea producatorulu spun ca pot face aceasta revizie in garantie conform unei reglementari legale (care se pare ca nu exista).
Multumesc pentru lamuriri domnule Maxim.
Totusi exista aceasta reglementare care "sparge" monopolul realizarii revizillor in garantie doar la service-urile agreate de producator? Care este aceasta reglementare?
Multumesc si scuze pentru insistenta!
Producatorul nu a ami autorizat un service in orasul meu si trebuie sa parcurg 200km pt revizie.
Cei de la serviceul ce a avut autorizatia sustin ca ei fac in continuare astfel de revizii cu inscrierea in carnetul de service a acestei operatii. In acelasi timp ei tot amintesc de o lege care permite utilizatorului sa faca revizia de garantie la oricare service nu neaparat autorizat de producator.
Cei de la reprezentanta nationala imi spun ca pot face revizia doar la cei agreati de ei.
Exista aceasta reglementare legala ce permite a face revizia in afara retelei autorizate de producator si care e aceasta reglemenatre legala?
Multumesc!
AM cumparat un autoturism de la un dealer autorizat.
Mi s-a spus ca exista un document legislativ prin care se acorda posibilitatea de a face reviziile la termen in oricare service autorizat de RAR.
Este obligatoriu sa fac reviziile la kilometrii parcursi la un service agreat de producator sau pot face aceste revizii la oricare service autorizat eventual RAR?
Răspuns la discuția procedura juridica
Sunt proprietarul unui teren (5000mp) si cei de la drumuri au construit pe o bucata din teren (ei spun ca doar vreo 300mp) o sosea de centura.
Doresc sa dau in judecata directia regionala de drumuri sau agentia nationala de drumuri.
Care este procedura?
Trebuie sa ma adresez unui avocat?
Trebuie sa iau legatura cu un barou de avocati?
Trebuie sa depun o plangere la tribunal?
Ce costuri trebuie sa achit in vederea acestei actiuni?
Costurile le pot recupera dupa judecata?
Ce altceva ar trebui sa mai stiu?
Multumesc pentru raspuns!
Daca esti angajat cu 2 ore poti merge in delegatii, poti primi diurna, potideconta cheltuieli, inclusiv benzina?
Sunt restrictii legate de activitatea in cadrul companiei pentru un angajat cu contract de 2 ore?