avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate liana_0877

Activitate liana_0877

Buna ziua,
stiam ca plafonul de venit pe membru de familie pana la care se oferea compensare
la factura de gaze era de 610 lei.
Astazi cand am fost la primarie ni s-a comunicat ca acesta este doar de 415 lei.
Care este adevarul si acest plafon poate fi modificat la nivel local?

Va multumesc
Răspuns la discuția impozit forfetar
Buna ziua ,

In legatura cu impozitul forfetar ,firmele care au datorii la stat pot sa isi suspende activitatea adica mai bine zis e recunoscuta aceasta suspendare de finante ca la Registru ei inregistreaza mentiunea dar...si daca nu ce variante are avand in vedere ca comenzile sunt aproape inexistente (ma refer profil productie) datorii sunt si impozitul forfetar curge .


Va multumesc
Răspuns la discuția Plata pierderilor de apa
va multumesc de raspuns

da am contract individual cu furnizorul de apa unde nu am trecut un pret dar se zice citez art18(1) "volumele de apa efectiv prelevate se vor stabili in functie de inregistrarea aparatelor de masura" si urmeaza clauze speciale "pierderile de apa interioare se suporta de catre beneficiar ,prin acesta intelegandu-se traseul de la punctul de separare stabilit (camin bransament, apometru scara etc) la punctul de consum"
am inteles de la vecini ca exista un apometru de scara dar nu stiu daca e doar pe scara noastra sau pt toate sase scari
problema este ca nu toti ducem in timp util citirile si nici ei nu vin sa le faca si atunci probabil ca factureaza o medie iar ceea ce le apare in plus le baga la diferente dar n-ar fi nici o problema sa platesc mai mult daca acesti mc 38% din consumul meu ar fi inregistrate ca si cantitati platite sa intre la index de mc contor si nu doar niste diferente care intra in buzunarul lor pt ca in momentul in care merg cu citirea sau vin ei sa o faca automat mai incaseaza o data sumele respective .
judecati si d-voastra si spuneti-mi ce credeti:sorry:
Răspuns la discuția Plata pierderilor de apa
Buna ziua
Am aceeasi problema doar ca noi locuim in ap au facturat 10 mc apa rece (toti avem apometre pe fiecare coloana si utilizam doar apa rece 3 apometre la numar , la noi nu mai exista termoficare centralizata ,utilizam centrale de apartament) iar la "diferente" am 3.80 mc .La index aduna 10 mc iar eu platesc cu 38% mai mult mi se pare furt la drumul mare.
Avem vreo sansa la protectia consumatorului?X-(



Va multumesc
Răspuns la discuția contract
multumesc de raspuns
ar fi cea mai simpla solutie dar sa fac o precizare "CEI DE LA PERSONAL" inseamna Camera de munca (ITM) judeteana ,oare la ce usa ar trebui sa bat?

multumesc
Răspuns la discuția contract
Multumesc de raspuns.

As mai avea o intrebare.
Exista vreo posibilitate (chiar si o sentinta judecatoreasca ) sa-mi modific cartea de munca pe aceea perioada?Si daca da ce trebuie facut?

multumesc
Discuție contract

Buna ziua,

Sunt economist cu licenta obtinuta in 1998 .Atunci m-am angajat la o firma cu incadrare manager ,asta apare pe cartea mea de munca ,dar eu am muncit si partea de contabilitate.De peste un an lucrez la o alta firma cu incadrare economist .
Am incercat sa particip la un concurs pt un post de economist cu vechime (5ani) in cadrul primariei ,dar mi s-a spus ca perioada de manager nu este recunoscuta ,atunci am intrebat la camera de munca si mi s-a spus ca functia de manager e superioara celei de economist si daca obtin de la vechea firma o adeverinta din care sa reiese ca am lucrat si partea de contabilitate comisia de examinare ar putea sa-mi accepte aceasta perioada ca manager economic ,diploma e inscrisa in CM.
Am intrebat la resurse umane in primarie si ei la randul lor au intrebat si ei curtea de conturi si mi s-a spus ca nu pot participa pt ca dansii ca functionari publici au o legislatie foarte stricta si nu pot face asimilari de functii...
Este cineva care ma poate sfatui ce sa fac , am vreo sansa sa pot participa la concurs ?

Va multumesc
#-o



Discuție contract ?
Buna ziua.
Sunt economist la o firma cu profil "extractia nisipului si pietrisului"(balastiera) in consecinta avem nevoie de noi terenuri de extractie balast.
Problema mea este ca patronii au gasit un teren pt care s-au inteles la pret cu "propietarul" propietarul care este doar de fapt in acte figurand altcineva ,banii trebuiesc scosi din banca fiind o suma mare 40000 E..Care ar fii posibilitatea legala de a inregistra acest contract la notar sau o alta varianta care sa-mi dea voie sa inregistrez inteaga operatiune in contabilitate ?
Va multumesc