avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Activitate ana-maria iacob

Activitate ana-maria iacob

Buna ziua,
In luna decembrie ,fratele meu a primit amenda pentru necompletarea formularului de intrare in tara de 1000 Ron pe care a si platit-o.Am inteles ca poate recupera acesti bani daca face o cerere la Fisc ,numai ca , el a pierdut chitanta care demonstreaza plata.Ce poate face in acest caz?Ar putea scoate un duplicat de undeva sau nu mai poate primi acesti bani?
Multumesc!
Buna ziua!
In luna aprilie tatal meu a murit iar mama a bagat dosarul de pensie de urmas in data de 17.05.2022.Pe 21 iunie a primit decizia de pensie( incepand cu data de 1 mai 2022) iar in urma cu cateva zile a primit si pensia pe ultimele trei luni.Intrebarea mea este in legatura cu cei 700 lei dati de Guvern.:
- Mama nu poate beneficia de acest ajutor ?
Tin sa mentionez ca are pensia minima iar cei de la CJP Arges au spus ca nu se incadreazala cei 700 lei .Exista vreo lege care sa interzica celor iesiti la pensie dupa data de 1 mai 2022 sa beneficieze de acesti bani?
Multumesc de raspuns!
Răspuns la discuția Clasare dosar penal
In timp ce ma aflam la volanul masinii mele ,din partea dreapta a carosabilului mi-a sarit un caine in fata .vrand sa-l evitam tras stanga de volan iesind cu botul masinii pe contrasens.In tot acest timp in spatele meu circula un alt auto care nu a semnalizat intentia de a intra in depasire si a intrat in masina mea.tin sa mentionez ca acesta rula cu o viteza foarte mare deoarece din mine a intrat intr-un alt auto pe care l-a facut praf,la fel ca si pe masina lui.Eu am necesitat internare 6 zile de aceea s- deschis dosar penal.Acum am primit acasa ordonanta de clasare in temeiul art.16 alin.1,lit.b.
Dupa 5 luni de la savarsirea accidentului rutier cu victima (eu am fost victima),am primit acasa o copie a ordonantei de clasare a dosarului penal in are se aduce la cunostiinta clasarea cazului penal.
Intrebarea mea este daca aceasta clasare tine loc de culpa comuna?,deoarece noi nu stim cine este vinovat sau daca vinovatia se imparte la doi.Cand am fost la politie sa cer lamuriri mi s-a spus sa intocmesc dosar de dauna .Ce ma invatati sa fac ,ca imi este teama sa nu ma intoarca cei de la asigurari si sa ma bage doar pe mine vinovata.Va multumesc.
Discuție Accident rutier
In urma cu 3 sapt. dupa partea dreapta a carosabilului ,mi-a sarit in fata masinii un caine.Nu am avut timp sa fac nici o alta manevra si am tras stanga de volan ca sa-l evit,iesind de pe banda mea de mers pe banda din stanga.Un alt auto care mergea cu foarte mare viteza m-a lovit in lateral in usa din fata.Masina acelui barbat din masina mea a ricosat intr-un alt auto parcat regulamentar lovind-o foarte rau si pe aceasta.A lui este dauna totala. Am fost luata de ambulanta deoarece am fost lovita la cap si am fost spitalizata 6 zile.Dupa ce am iesit din spital am fost sa dau declaratie dar am relatat doar oral nefiindu-mi luata declaratie si scris(mi s-a spus ca ma cheama alta data).Este normal acest lucru?Acelui domn i s-a luat deja declaratie scrisa,mie de ce nu?Si vreau sa aflu cine este vinovat?
Ma puteti ajuta cu un raspuns ?Multumesc.
Discuție Accident rutier
In urma cu 2 sapt. in incercarea de a ocoli un caine am fost lovita ,in lateral stanga, de un alt auto care era in depasire .Acesta circula cu o viteza destul de mare pentru mersul in localitate pentru ca dupa ce m-a lovit pe mine a intrat si intr-un alt auto care era stationat regulamentar si l-a facut praf.Deasemenea si masina lui este terminata.Domnului i s-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala deoarece eu am necesitat internare 6 zile.
Dupa ce am iesit din spital m-am prezentat la sectia de politie sa dau declaratie dar acolo nu m-au lasat sa o dau scris sa o puna la dosar ci au zis ca ma cheama alta data.intrebarile mele ar fi urmatoarele:
De ce nu mi-au luat declaratie in lipsa acelui domn ,atata timp cat d-lui a dat o declaratie in lipsa mea?
Cine ar putea fi considerat vinovat?
Ce putem face cu asigurarile daca exita si un al treilea auto lovit?
Discuție Diploma Spiru
Buna ziua.Sunt unul dintre studentii care au terminat in anul 2009 FAC DE GEOGRAFIE (ID) la Spiru si bineinteles nu mi s-a eliberat diploma de liceenta ,ci doar o adeverinta.Vreau sa stiu daca mai este necesar sa dau fac. in judecata sau odata cu emiterea acelei oug data de Ministerul Ed. o sa mi se elibereze diploma de liceenta incepand cu data de 1 oct. 2015.Va rog sa ma lamuriti si pe mine ptr. ca am nevoie urgenta de ea la serviciu.
Va multumesc.
Buna seara.As dori sa pot lua legatura cu un av. care se ocupa cu recuperarea diplomelor de la Spiru.Eu am terminat Geografia in 2009 si nu mi s-a dat diploma(FR).Vreau sa ma inscriu intr-un grup si sa dau Fac. in judecata,ptr. ca asa mi s-a spus cand am sunat dupa diploma.Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
Am absolvit fac.Spiru Haret in anul 2009 si nici pana la ora actuala nu mi s-a eliberat diploma de liceenta.Nu sunt singura in aceasta situatie ,cred ca de fapt toti cei care au terminat aceasta fac. au aceeasi problema,numai ca eu nu stiu cum anume sa procedez.Am inteles ca multiau dat fac. siMinisterul ed in judecata .Intrebarile mele ar fii:
1)Cati bani ar costa o astfel de procedura?
2)Daca eu sunt din Arges as putea sa intentez proces la mine in judet,sau trebuie sa merg la Bucuresti?
3)As putea sa cer daune pentru anii in care am invatat si am platit la taxe?
Va multumesc din suflet pentru raspuns.Se pare ca cei de la somaj au gresit .