Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil cu uzufruct viager. Este posibilă vânzarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil cu uzufruct viager. Este posibilă vânzarea lui dacă există această clauză?

Buna.
Explic din nou pe scurt situatia pentru cine nu stie.
Exista o mostenire,un imobil,la care sotul meu este nudul proprietar si matusa lui este beneficiara uzufructului viager.Din motive bine definite nu putem ajunge la un consens cu o eventuala despagubire cu dansa si ne intrebam daca acest imobil il putem vinde in starea actuala.
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
NU
~ Conținut șters la cerere ~
Ea testamnet pe noi nu face, are o fiica si nu o putem lasa sa se mute acolo din cauza structurii acestui imobil,in plus are imobilul ei,bun propriu.Poate sa fie casa parinteasca,dar a cedat partea ei in schimbul partii de pe apartament.
Am inteles situatia,stam asa,fara nici o rezolvare .Din pacate nu doreste nici sa isi semneze mostenirea, si nici nu doreste sa faca intabularea si succesiunea impreuna cu sotul meu,respectiv nepotul ei, numai si numai pe ea,dar nu realizeaza ca are nevoie de bani pentru a continua procedura legala de inscriere a casei, ea nu are,dar doreste sa ii platim noi.Nu este normal, sa platim noi si sa renuntam la drepturile de mostenitor ca sa aibe ea la cine sa lase, o fiica care nu a cautat-o de peste 30 de ani.
Va multumesc tuturor pentru suport si rabdarea de a ma lamurii!!!!
~ Conținut șters la cerere ~