ACCES GRATUIT
Peste 50 de noi substante psihotrope ar putea fi interzise
Politistii au mai propus ca pe lista substantelor halucinogenice interzise sa fie adaugate alte peste 50 de substante considerate periculoase, vandute in cantitati tot mai mari tinerilor consumatori, informeaza un comunicat de presa al Prefecturii Bucuresti. In prezent, legisatia in vigoare interzice aproximativ 40 de substante si plante psihotrope.
Articolul continuă mai jos
“Desi datele statistice ne arata o scadere a fenomenului infractional in Bucuresti in intervalul 2007 – 2010, fortele de ordine ale Ministerului Administratiei si Internelor sunt permanent preocupate de siguranta copiilor nostrii, a dascalilor lor si a bunurilor scolilor in care acestia isi desfasoara activitatea. Escaladarea consumului si a procesului de comercializare al produselor etnobotanice, precum si efectele deosebit de grave ale acestora in randul tinerilor sunt un permanent semnal de alarma pentru autoritati. Tratam fenomenul cu toata seriozitate pe care gravitatea lui o impune si suntem hotarati sa punem in aplicare masurile maxime admise de lege pentru a-l limita, iar daca realitatea din teren o impune, nu vom ezita sa cerem modificare legislatiei in vigoare pentru a-l stopa”, a declarat prefectul Capitalei, Mihai Cristian Atanasoaei.
De asemenea, prefectul Capitalei a emis, in data de 29 octombrie 2010, un ordin prin care se constituie echipe mixte de control pentru verificarea legalitatii activitatii magazinelor ce comercializeaza produse etnobotanice. Astfel, in urma unui control la peste 50 de spiceshop-uri, au fost confiscate peste 40 de kg de etnobotanice, 9 magazine au fost inchise si au fost aplicate amenzi de 470 de mii de lei.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (1)