Ambasada SUA la Bucuresti a prezentat recent Ministerului Justitiei un raport de evaluare a planurilor de infiintare a unei noi structuri in cadrul Ministerului Justitiei, cu competente in domeniul facilitarii cooperarii internationale in urmarirea, indisponibilizarea si confiscarea produselor infractiunii, in special in cauze complexe de criminalitate grava. Raportul este rezultatul vizitelor facute la Bucuresti in lunile septembrie si decembrie 2010 de catre reprezentanti ai Marshals Service, Divizia Masuri Asiguratorii, si ai Departamentului de Justitie, Sectia Masuri Asiguratorii si Lupta impotriva Infractiunilor de Spalare a Banilor, care s-au intalnit cu numerosi functionari de stat romani pentru a evalua programul de confiscare a bunurilor si a stabili ce programe de formare sunt necesare.
„Ministerul Justitiei a infiintat in structura sa Biroul pentru Prevenirea Criminalitatii si de Cooperare cu Oficiile de Recuperare a Creantelor din Statele Membre ale Uniunii Europene. Doresc sa multumesc Departamentului de Justitie al Statelor Unite si Ambasadei SUA la Bucuresti, personal Excelentei sale domnul Mark H. Gitenstein, Ambasadorul SUA, pentru sprijinul acordat in clarificarea si structurarea acestui concept in contextul politicilor Ministerului Justitiei pentru combaterea coruptiei si crimei organizate. Infiintarea Biroului demonstreaza interesul M.J. pentru recuperarea produselor economice ale infractiunilor. Vrem sa gasim si sa confiscam resursele financiare produse prin coruptie si crima organizata. Biroul va sprijini aceasta politica", a declarat ministrul Justitiei, Catalin Predoiu.
„Sunt foarte bucuros ca Ambasada SUA si colegii nostri din cadrul Departamentului de Justitie si al altor agentii din SUA pot sprijini Romania in eforturile de creare a unui sistem de recuperare a creantelor echitabil, eficient si bine administrat. Pentru autoritatile responsabile de aplicarea legii si judiciare moderne, capacitatea de a identifica, sechestra si confisca bunurile dobandite ilicit sau care constituie produsul unei infractiuni reprezinta un instrument vital. Aceasta initiativa se adauga actualei cooperari romano-americane de succes in retinererea si pedepsirea infractorilor si, la fel de important, face dreptate victimelor acestora. Ii felicitam pe domnul ministru Catalin Predoiu si pe colegii sai din alte institutii romanesti printre care se numara Ministerul Public, Ministerul Administratiei si Internelor si Directia Nationala Anticoruptie pentru eforturile insemnate depuse in crearea unor noi metode mai eficiente de combatere a crimei organizate si ne dorim sa continuam colaborarea si pe viitor”, adauga si Ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein.
Evaluarea include recomandari pentru nou-infiintatul Birou pentru Prevenirea Criminalitatii si de Cooperare cu Oficiile de Recuperare a Creantelor din Statele Membre ale Uniunii Europene din cadrul Ministerului Justitiei si pentru Ministerul Public (Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie), precum si indrumari privind propuneri legislative menite sa consolideze sistemul juridic national.
In acelasi timp, expertii americani au concluzionat ca autoritatile romane si-au declarat in mod unanim dorinta de a confisca bunurile dobandite ilegal sau folosite la savarsirea infractiunilor. De asemenea, raportul concluzioneaza ca autoritatile romane nu au reusit inca sa confiste sume semnificative din cauza incertitudinilor privind cadrul legislativ si autoritatea conferita de acesta de a actiona, a lipsei unei strategii oficiale, precum si a absentei unei institutii centrale responsabile cu conducerea si supravegherea actiunilor de confiscare.
ACCES GRATUIT
Ioana Vlad
Timp de citire: 2 min.
MJ va recupera din statele UE bunurile dobandite prin infractiuni
Salvează articol Îl poți citi, ulterior, când ai timp.
Timp de citire: 2 min.
Ministerul Justitiei a infiintat un Birou pentru Prevenirea Criminalitatii si de Cooperare cu Oficiile de Recuperare a Creantelor din Statele Membre ale Uniunii Europene, prin care se vor recupera resursele financiare produse prin coruptie si crima organizata, informeaza un comunicat de presa al MJ. Biroul a fost infiintat cu sprijinul Departamentului de Justitie al Statelor Unite si Ambasadei SUA la Bucuresti.
Articolul continuă mai jos
Evenimente avocatnet.ro
Ora 11:00, 10 Decembrie 2025
NIS 2: Când descoperi că regulile se aplică și companiei tale
Vreau să particip
NIS 2: Când descoperi că regulile se aplică și companiei tale
Vreau să particip
Ora 11:00, 16 Decembrie 2025
Q&A LIVE: Impozit pe profit și microîntreprinderi - Întrebări și răspunsuri practice cu Mirela Păunescu
Vreau să particip
Q&A LIVE: Impozit pe profit și microîntreprinderi - Întrebări și răspunsuri practice cu Mirela Păunescu
Vreau să particip
--
Notă privind drepturile de autor
Conținutul acestui articol este protejat de legislația română. Copierea, reproducerea, distribuirea sau utilizarea lui în scop comercial – inclusiv pentru antrenarea, dezvoltarea ori operarea sistemelor de inteligență artificială – este interzisă. Deținerea unui abonament Premium nu conferă dreptul de a copia sau reutiliza conținutul. Încălcarea acestor reguli poate atrage sancțiuni civile sau penale. Întrebări și clarificări: office@avocatnet.ro
Notă privind drepturile de autor
Conținutul acestui articol este protejat de legislația română. Copierea, reproducerea, distribuirea sau utilizarea lui în scop comercial – inclusiv pentru antrenarea, dezvoltarea ori operarea sistemelor de inteligență artificială – este interzisă. Deținerea unui abonament Premium nu conferă dreptul de a copia sau reutiliza conținutul. Încălcarea acestor reguli poate atrage sancțiuni civile sau penale. Întrebări și clarificări: office@avocatnet.ro

Comentarii articol (0)