avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela1974

Activitate mihaela1974

Buna ziua. Copilul meu minor a mostenit anul acesta o firma ( administratorul - tatal copilului a decedat) care este in insolvabilitate din 2013. La acel moment statul mai avea de recuperat in jur de 7700 lei TVA ( si penalitati). Acum dupa ce a mostenit copilul, ANAF ma tot preseaza sa platesc in numele minorului un rest de 4000 lei ( restul a achitat fostul administrator pt ca s-a atras si raspunderea acestuia). Avand in vedere ca firma nu are nici un activ nu am de unde sa platesc pe firma. Acest TVA nu s-a prescris avand in vedere ca de 6 ani firma este in insolvabilitate, nu functioneaza si de atunci a fost incetata orice executare silita impotriva firmei ? Din cauza acestui TVA , nu pot nici dizolva si radia firma, in schimb tot primesc amenintari de la ANAF ca imi executa copilul. Multumesc
Am un contract comercial pentru care mi-a fost solicitat un cec in alb - garantie ( acum cateva luni). In ultimile 2 luni nu am mai putut sa platesc facturile si creditorul m-a dat in judecata. Dupa ce am fost citat la proces, creditorul a completat cecul in alb pe care i l-am lasat garantie si l-a introdus in banca. Pentru ca nu am avut suma in cont, evident ca au inceput problemele si acum astept politia. Intrebare : avea dreptul creditorul sa completeze cec-ul si sa il bage in banca, daca suma respectiva face obiectul unui litigiu ? Urmeaza sa ne intalnim in instanta si inca nu s-a pronuntat nici o hotarare judecatoreasca referitor la suma care face obiectul procesului. multumesc
Am un contract comercial pentru care mi-a fost solicitat un cec in alb - garantie ( acum cateva luni). In ultimile 2 luni nu am mai putut sa platesc facturile si creditorul m-a dat in judecata. Dupa ce am fost citat la proces, creditorul a completat cecul in alb pe care i l-am lasat garantie si l-a introdus in banca. Pentru ca nu am avut suma in cont, evident ca au inceput problemele si acum astept politia. Intrebare : avea dreptul creditorul sa completeze cec-ul si sa il bage in banca, daca suma respectiva face obiectul unui litigiu ? Urmeaza sa ne intalnim in instanta si inca nu s-a pronuntat nici o hotarare judecatoreasca referitor la suma care face obiectul procesului. multumesc
Buna ziua
Am o firma de transport care are contract cu o firma de expeditie. La incheierea contractului, s-a stipulat faptul ca platile se vor face la 15 zile de la emiterea facturii. Numai ca firma de expeditie refuza sa imi plateasca transporturile efectuate daca nu le fac un discount de 5% din banii pe care, ei trebuie sa m-i plateasca; lucru care nu este prevazut in contract, altfel o sa imi vad banii peste cateva luni. Ei stiu ca transportul este in mare criza si ca depindem de ei si de aceea ne spun ca daca nu ne convine aceasta taxa putem sa plecam. Intrebarea este daca aceasta taxa se incadreaza la practici comerciale abuzive ? Daca ii dau in judecata sa imi recuperez aceste "discounturi" (pentru care am taiat factura), as avea castig de cauza ?
Multumesc
Buna ziua,
In luna mai 2010 , masina mea a fost oprita pentru un control in trafic, pentru control rovinieta. S-a retinut de catre controlor rovinieta - ca presupus fiind falsa pentru control si certificatul de inmatriculare. Dupa 1 zi a trebuit sa platesc la Directia de drumuri aproximativ 1200 EURO drept taxa de despagubire pentru a recupera certificatul de inmatriculare. In septembrie a sosit un proces verbal de contraventie, intocmit in august 2010 - pentru acel control, in care imi cere sa platesc amenda si tarif de despagubire. Pot sa atac in instanta si sa imi recuperez banii dati pe tariful de despagubire, pe motiv ca la data la care mi-au obligat sa platesc acel tarif, nu exista un proces verbal de contraventie ? Si pentru faptul ca in pv au scris ca sunt obligata sa platesc acest tarif, conform art. 8 , al 3 al OG 15/2002, dar in acel articol la punctul 3 scrie cu totul altceva ?!
Multumesc
Discuție firma offshore
Buna ziua,
Ce sfaturi dati pentru inregistrarea unei firme offshore in Anglia(sau alt paradis fiscal : cipru, elvetia, etc). As vrea sa inregistrez o firma de transport marfa ( 2 tiruri). Cum imi pot desfasura activitatea in Romania si care sunt taxele de care sunt scutita in Romania ? ( ex : este firma scutita de TVA ?)
Multumesc
Am avut un credit luat de la o banca , care a vandut - cesionat creditul unei firme de recuperare. Firma respectiva ma someaza sa platesc toata suma ( spun ca a devenit exigibil anticipat, contul) si asta cat mai repede pentru ca imi adauga zilnic penalitati la toata suma, nu numai la ratele restante, ceea ce face ca suma sa creasca fantastic.
Cand am luat creditul aveam 2 servicii, intre timp am ramas fara un serviciu, iar in prezent sunt in concediu de maternitate si de asemena nici nu am vre-un bun pe numele meu care sa poat fi valorificat.
Cum pot sa cad la pace cu firma respectiva, adica cum ar trebui sa sune o notificare catre ei, prin care sa cer sa imi accepte sa platesc ratele in concordanta cu veniturile mele actuale si sa nu mai puna penalitatile acelea imense la toata suma ( o sa ma trezesc in 2 ani ca se tripleaza suma !) ?
Precizez ca in contractul de credit se specifica ca aceste ar putea deveni exigibil, dar nu spune nicaieri ca s-ar calcula vre-o penalitate pentru el sau cum se calculeaza aceste penalitati.
De asemenea, singura "dovada" ca acest credit este cumparat deei este doar o notificare de la ei prin care imi cere sa platesc toata suma. Pot sa le cer copie dupa contractul de cesiune, suma pe care au preluat-o de la banca ?
Multumesc
Buna ziua,
Am avut un credit pe 10 ani la o banca, am platit 2 ani, apoi am avut o perioada de cateva luni cand nu am mai putut sa platesc ratele. Banca a vandut contractul meu catre o firma de recuperare, care imi cere sa platesc imediat toata suma si care imi adauga zilnic penalitati la toata suma ramasa de plata. Veniturile mele s-au redus considerabil, mai ales ca acum sunt in concediu de maternitate. As dori sa stiu daca pot sa chem in instanta firma de recuperare, pentru ca instanta de judecata sa imi stabileasca un grafic de plata conform veniturilor mele actuale si mai ales daca se pot stopa in acest fel acele fabuloase penalitati pe care firma de recuperare le aplica zilnic. Sau daca stiti o alta solutie prin care sa pot stopa acele penalitati care in ritmul asta pot bubla sau chiar tripla suma restanta ? De asemenea firma de recuperare imi calculeaza sumele restante si penalitatile in alta moneda decat am contractat eu imprumutul. Multumesc