avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate julixu

Activitate julixu

Asa cum suna textul citat de dvs, ("Contabilitatea POATE fi organizata si condusa...) rezulta ca incheierea de contracte cu pers. autorizate pentru org. si cond. contabilitatii este OPTIONALA.
Daca ar fi sunat "Contabilitatea VA fi organizata si..." atunci ar fi fost obligatoriu.
Pe de alta parte stiu ca soc. comerciale si alti comercianti sunt obligate sa conduca contabilitatea printr-o pers. autorizata, dar nu stiu (inca) care este temeiul legal. Poate vreo modificare ( ca sunt cu miile) a textului invocat de dvs...
Răspuns la discuția evacuare sot infidel
destul de greu, dar nu imposibil. Daca insa este coproprietar al apartamentului, atunci, nu cred ca o sa obtineti evacuarea sa din ap.
din fericire parerea aceasta nu mi-a format-o experienta proprie ( si sper sa nu am niciodata o astfel de experienta).
greselile de ortografie se datoreaza faptului ca nu sunt dactilograf/a....
daca refuzul este al administratorului sau al presedintelui, poti sa le faci acestora o plingere penala pentru savirsirea infractiunii de abuz in serviciu, unde sa te constitui parte civila cu suna ce repreinta cheltuielile suplimentare ce le vei suporta, precum si cu daune morale justificate de faptul ca datorita refuzului nu ai putut monta centrala termica, si astfel nu ai putut sa-ti creezi in imobil temperatura pe care ti-o doreai, care sa-ti asigure confortul la care ai dreptul.
Daca refuzul este al asociatiei intregi treaba se complica, dar si aici ezista solutii.
Din pacate raspunsul Alinei corespunde realitatii din Romania, realitate care insa nu are nici o baza juridica, ci isi are radacinile in metalitatea stupida a retardatei societati romanesti. Nu vad de ce , a priori, mama este considerata o alternativa mai buna decit tatal. Mai mult, daca tatal ofera conditii mai bune de viata si dezvoltare, si are venituri mai mari, logica impune incredintarea copilului la tata, deoarece copilul se va dezvolta mai bine intr-un mediu linistit, decit intr-un mediu grevat de o permanenta lipsa de bani (traim intr-o societate de consum, in care cel mai mult sufera copii) in care cvintul de ordine este "cind ti-o plati tac'tu pensia alimentara, ca doar esti si copilu' lui" ( de parca al ei n-o fi !)sau cine stie ce alte menatlitati de acest gen.
ai putea cere rezilierea noului contract, pentru dol (manopere dolosive), printr-o actiune in instanta.
Greseala nu este a comisionarului ci a autoritatii vamale, pentru ca aceasta trebuia sa constate de prima data ca incadrarea este gresita. Daca nu a facut-o de prima data, termenul de solicitatre a restituirii curge de la data cind autoritatea vamala a constatat ca vechea incadrare nu este corecta, pentru ca de la aceasta data ati luat la cunostinta ca puteti solicita restituirea.
In rest, un avocat bun, si bafta...
Fapta este omor.
Probabil din culpa prin neprevedere a urmarii periculoase (daca se stabileste ca arma s-a descarcat accidental)
Exista circumstante atenuante :
- confuzia creata de faptul ca faptuitorul a fost trezit din somn
- starea de surescitare provocata de prezenta nejustificata a unei persoane straine, in casa sa, precum si de necunoasterea intentiilor acesteia.

Alte pareri ?
Răspuns la discuția creanta garantata
creanta garantata este acea creanta pentru plata careia se garanteaza cu un bun, mobil sau imobil, instituindu-se asupra acestuia o sarcina ( la imobile - ipoteca, interdictie de instrainare, privilegiu, la mobile - inscriere in Arh. Elecronica de Garantii REale Mobiliare)