avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calomnia si insulta reincriminate?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calomnia si insulta reincriminate?

Calomnia, injuria si insulta au fost introduse din nou in Codul Penal, ca infractiuni? Ca fapte pedepsite de legea penala?
O speta din jurisprudenta ,avand ca obiect calomnia si insulta,o puteti studia aici

[ link extern ] /

Concluzia ramane la aprecierea dv.
rodica_post a scris:

O speta din jurisprudenta ,avand ca obiect calomnia si insulta,o puteti studia aici

[ link extern ] /

Concluzia ramane la aprecierea dv.


Doamne fereste!, speta respectiva, Rodico, este o incruzisare de recursuri, stramutari, apeluri, retrimitere in judecare, aplicarile retroactive, etc. si nu stabileste nicio temei de pe fond!.
alvarolipo a scris:

rodica_post a scris:

O speta din jurisprudenta ,avand ca obiect calomnia si insulta,o puteti studia aici

[ link extern ] /

Concluzia ramane la aprecierea dv.


Doamne fereste!, speta respectiva, Rodico, este o incruzisare de recursuri, stramutari, apeluri, retrimitere in judecare, aplicarile retroactive, etc. si nu stabileste nicio temei de pe fond!.

de aia v-am oferit-o ca model studiu!
Instantele sunt bulversate,nestiutoare si nu cunosc aplicatibilitatea unei spete cu acest obiect.
Manole Dumitru a scris:

Cu scuzele de rigoare, vin cu o completare la comentarii date;
1) comentez din p.d.v. al administrarii probelor privind fapte mixte "calomnie + insulta + injurie", Va intreb care este dispozitia din Codul de procedura civila care reglementeaza "administrarea probei cu inregistrari vidio sau audio"?? Eu am avut un caz la instantele din Vrancea cand pentru a completa probele si sa demostrez ca marturia martorului asistent nu este suficienta, judecatorul a spus din lipsa de timpm si apoi din lipsa unei reglementari legale nu puteti adiministra proba cu CD audio. Proba este respinsa ca inadmisibila . Ok judecatorul a avut dreptate, lipsa cadrului legal. Tocmai ceea ce am aratat mai sus. In penal 'organele de cercetare si urmarire penala'' dispun de timpul necesar si, atributiile de servici si cadrul legislativ ii obliga sa analizeze astfel de probe. Ok.
2). comentez d.p.v. al cercetarii judecatoresti. In penal judecatorul analizeaza proba pentru ca este prevazuta de art.91 C. p.p. dar in civil nu o analizeaza pentru ca proba nu este pravazuta de lege. Mijloacele de proba in calomni, insulta si injurie sunt complexe, de la corpuri delicte, martori, inregistrari vidio si audio, puse comparativ cu "interogatoriul' acuzatului. Cum pot eu dovedi in civil fapta de insulta daca martorii nu vreau sa raspunda, ascund adevarul etc. dar am inregistrarea cu care pot dovedi savarsirea faptelor de insulta calomnie si injurie.
Deci cand am aratat ca este de fapt o mare pripeala a legiuitorului cand s-au abrogat cele trei articole... Am dreptate? =D>


Da, sub acest aspect se poate discuta...

Desi, in civil exista hotarari vechi care permiteau astfel de probe...
Ar fi trebuit sa insistati mai mult.

Doamna Rodica, foarte bine ca ati incercat.Intentia conteaza...
Problema, este destul de sensibila si dece,? Pentru ca Legiuitorul nu a reglementat exact cum se pune in "urmarire delictuala", fapte ce au caracter penal, din momentul cand calomnia, insulta si injuria au trecut din latura penalului a procesului penal in latura civila a procesului civil. Deaceea si magistratii nu stiu cum sa solutioneze astfel de spete, pentru ca nu au un cadru legal bine determinat. O motivare a unei hotarari trebuie sa se sprijine pe aprecierea probelor si, pe dispozitiile legale aplicabile. Intrebarea, este pentru judecatorul din Sectia Civila.; ce cadru legal aplic "in urmarirea delictuala" ? Articolele din 998, 999 sau 1000 din Codul civil, Nu?? si de ce nu pentru ca respectivele articole reglementeaza cu totul alceva, nu au in aplicativitatea lor; delicte cu caracter penal. Sau se axeaza pe dispozitiile Legii 61, care de fapt ar fi mai aproape, dar nu pot sa fac o reparatiune partii vatamate in dreptul civil lezat. Deci care este solutia? Inexistenta cadrului legal aplicabil si, ca aparator fec trimitere la disp. art.20 alin 2 din Constitutie, si, trec granita spre Dreptul International, unde nu exista cale de mijloc ci, pentru sfera civila; leziuni patrimoniale si pentru alte leziuni nepatrimaniale faptele intra in sfera Sectiilor penale. Deci; facand un rationament, conduce clar; "calomnia, insulta si injuria", cadrul legal de solutionare apartine Sectiei Penale si nicidecum o asimilare in sfera actiunilor civile. Asa cum am prezentat in comentariile anterioare si, cu exemplele jurisprudentelor CEDO. Jurisprudente care nu admit sub nici o forma, ca o speta ce se sprijina pe o dispozitie legala, care se adreseaza tuturor cetatenilor, sa fie considerata ca fiind o asimilare spre aplicabilitate cu tenta administrativa, (care se adreseaza unor grupuri)
Deci; JUdecatorii CCR au perfecta dreptate, cand prin Decizia lor a aratat ca art. de lege care abroga cele trei articole din Codul penal, este neconstitutional. Ceea ce face trimitere, ca faptele respective trebuiesc solutionate prin actiuni penale si nu civile.
Oricum ma bucur ca tema propusa este interesanta si trebuie sa aiba un final cu un raspuns cat mai aproape de normal si sigur. Asa cum am mai aratat cand sunt doua idei in contradictoriul se naste a treia ideie superiora celor doua.
Va multumesc pentru efortul depus pentru interesul si punerea in miscare a ratiunii privind coantele materiei cenusii.=D>

..........................................................................................
Da, poate candva se admiteau astfel de probe. Dar cand am mers la Judecatorul de servici cu actiunea pentru a fi inregistrata, Reactia a fost una sub semn de intrebare. - In civil nu se administreaza proba cu inregistrari. Aceste probe le analizeaza numai 'organele de cercetare si urmarire penala'. Mergeti la Parchet si depuneti plangerea.. Ok. care este "RASPUNSUL". Calomnia, insulta si injuria sunt fapte cu caracter penal sau nu?
Raspunsul meu este "DA", #-o
Si, daca este DA atunci ce cautam in disp. in Codul civil, solutionarea spetelor respective ??

Alte discuții în legătură

Insulta si calomnia, 25 iulie 2010 garincea garincea Buna ziua! Domnule Consilier, stiti cumva, foarte precis, insulta si calomnia sunt sau nu sunt incriminate \"la aceasta ora\"-25 iulie 2010?!Acea abrogare a ... (vezi toată discuția)
Acuze pe facebook al3xn01 al3xn01 buna seara daca sunt cercetat intr-un dosar penal nefinalizat , o cunostinta pe facebook imi adreseaza injurii plus cuvinte jignitoare vrei sa omori ca pe ... (vezi toată discuția)
Calomnia w0lfshad3 w0lfshad3 Pana la urma si-n acest moment se aplica la codul penal sau nu? Parchetul zice ca nu si ca trebuie sa dea parlamentul o noua lege. Ce mi s-a intamplat mie ... (vezi toată discuția)