ACCES GRATUIT
Senat: Amenzi reduse la contraventiile regimului pentru produsele accizabile
Contraventiile privind regimul pentru produsele accizabile, vor fi sanctionate cu amenzi cuprinse intre 1.000 si 3.000 de lei, conform unui proiect de lege pentru aprobarea OUG nr. 19/2008 pentru modificarea Codul de procedura fiscala, adoptat, ieri, de Senat.
Articolul continuă mai jos
Potrivit proiectului de lege, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 la 3.000 de lei urmatoarele fapte:
- netransmiterea in termenul legal a documentului administrativ de insotire a marfii catre autoriatea fiscala competenta, la momentul expedierii produselor accizabile in regim suspensiv
- primirea produselor accizabile fara prezentarea documentului administrativ de insotire a marfii le destinatie, cu exceptia cazului in care, prin lege se prevede altfel.
OUG 19/2008 prevede sanctionarea acestor incalcari ale regimului pentru produse accizabile, cu amenzi cuprinse intre 1.000 si 5.000 de lei.
Totusi, Comisia juridica de numiri, disciplina, imunitati si validari a considerat ca limita amenzilor actuale sunt exagerate, motiv pentru care a propus ca amenzile sa fie cuprinse intre 1.000 si 3.000 de lei.
Proiectul de Lege pentru aprobarea OUG nr. 19/2008 pentru modificarea Codului de procedura fiscala va fi trimis pentru dezbateri la Camera deputatilor, in calitate de for decizional.
_____________
Proiectul de Lege pentru aprobarea Ordonantei de Urgenta nr. 19/2008,
in forma adoptata de Senat, poate fi vizualizat
aici.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (0)