avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina Dodenciu

Activitate Catalina Dodenciu

Discuție prenatal
Buna ziua.Am gasit un job,am lasat un cv si mi s-a dat un rasp afirmativ.Contractul va fi pe o perioada limitata,deoarece o angajata va pleca in concediu de maternitate.Din cate am inteles ar trebui sa nasca in iunie-iulie.As dori sa stiu cand se pot face angajari,in momentul in care intra ea in prenatal sau dupa ce naste,adica dupa ce intra in concediu maternal?mie mi s-a spus ca se pot face angajari doar dupa ce naste.astept un raspuns de la dumneavoastra.Va multumesc anticipat
Va multumesc pt raspuns...am vb cu el si a ramas ca maine imi da banii...sunt f curioasa daca se va rezolva maine, daca nu,stiu pasii pe care trebuie sa-i urmez.Multumesc mult inca o data:))
Buna ziua.am demisionat de o luna de zile si din 1700 ron cat trebuia sa-mi dea pe trei salarii nu am primit decat 1100 luati pe bucati.in ultima perioada am zis sa fiu om bun si sa-l inteleg, poate ca omul nu avea banii(desi asta nu ar fi trebui sa ma intereseze).El trebuia sa si achite obligatiile.ideea este ca am fost la ITM si mi s-a spus ca as putea sa incep cu o reclamatie,insemnand ca ar avea parte de un control general sau ceva de genu,dar asta nu va garanta ca imi voi primi restul banilor.Multi mi-au spus sa fac o reclamatie si la politie, dar din cate mi-au zis ei nu stiu daca as avea siguranta ca s-ar rezolva, iar altcineva mi-a spus ca as putea sa-l chem in instanta deoarece este un litigiu de munca si eu nu as avea nimic de plata, si doar instanta l-ar putea obliga sa-mi plateasca restul datoriei si cica as mai putea cere si o despagubire morala=D>. Nu stiu ce sa fac.Ce-mi recomandati?sa-mi iau gandul de la bani?Motivul demisiei mele a fost faptul ca nu mi-a platit nici un salariu de la data angajarii(4 mai.2009).Astept un rasp.Va multumesc anticipat
Buna ziua.Eu am demisionat de curand deoarece in perioada in care am lucrat(4 luni) nu am primit decat un salariu.mi am dat demisia fara preaviz deoarece angajatorul nu a respectat cerintele din C.I.M si as dori daca am vreo sansa la somaj.astept un raspuns va multumesc anticipat
Buna ziua, va multumesc pt rasp dar as dori sa stiu exact cam cate zile de concediu imi revin si daca un contabil ar trebui sa stie toate informatiile acestea, deoarece contabilul de aici habar nu are de nimic.As dori sa mai specific ca in luna iunie, a murit tatal sefului si a inchis cabinetul pt 19 zile (13 zile lucratoare)iar pe mine m-a trimis acs si acum am aflat ca m-a bagat la CFP fara ca eu sa semnez nimic.perioada mea de munca este urmatoarea: luna mai(4 mai-31mai);luna iunie(1 iunie-9iunie inclusiv;29 iunie,30iunie);luna iulie(1 iulie-31iulie; exceptie facand zilele de 23 si 24 iulie in care am plecat la iasi sa imi sustin licenta);luna august(1 august-18 august inclusiv);Eu am crezut ca am dreptul la concediu de studii.M-am inselat?Si as mai dori sa stiu daca intr-adevar are dreptul sa ma bage la CFP in cazul in care dansul a avut o problema personala si daca am dreptul la plata intregii lunii iunie?
Va multumesc inca o data
Buna ziua.M-am angajat pe data de 4 mai 2009 si recent pe data de 18 august 2009 mi-am dat demisia, deoarece singurul salariu pe care l-am luat a fost cel din luna mai, pe care mi l-a dat in luna iulie.restul au fost uitate.am hotarat sa renunt, iar acum tot trage sa scada din banii pe care are sa mi-i dea.ba imi spune ca cele 5 zile de proba nu se platesc, ba ca mi-a dat 2 zile libere pentru examenul de licenta, si nici acelea nu se platesc.As dori sa stiu daca am dreptul la vreo zi de concediu pentru perioada lucrata si daca am dreptul sa cer compensarea in bani a zilelor de C.O cuvenite si neefectuate pana la data demisiei.
Astept raspuns.Va multumesc