avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate ElissaT

Activitate ElissaT

Discuție Somaj
Buna,

Va rog sa ma ajutati.Mi-am dat demisia pe data de 02.10.2009,pot sa beneficiez de somaj?

Va multumesc:help:
Răspuns la discuția Incercare de concediere
Stiu ca situatia sta foarte rau dar am hotarat sa lupt pana la capat sa vad si eu pana unde pot sa mearga.Seful de magazin a plecat in concediu a doua zi dupa venirea mea.Intrebarea mea era ,daca chem ITM-ul sa vada conditiile de munca inainte sa actioneze ei,cum ma poate afecta asta? Inca nu am primit nici un convocator pentru cercetare disciplinara,dar la aceasta cercetare eu am dreptul sa pun intrebari unor eventuali martori?


Multumesc
Răspuns la discuția Incercare de concediere
Buna ziua

Am revenit din co,am mers la serviciu si am constatat ca nu am dreptul de a-mi exercita indatoririle d serviciu.Mi-au fost retrase toate parolele si nu pot sa intru in birou.Am sesizat cu o scrisoare aceste nereguli direct la CEO si am primit o scrisoare de la mangerul de resurse umane in care spune:"In alta ordine de idei insa trebuie sa va aduc la cunostinta si faptul ca, din numeroase informatii primite (inclusiv constatari de fapte) reiese ca dumneavoastra ati manifestat in numeroase randuri un comportament neprofesional, care a generat situatii conflictuale si nemultumiri in cadrul echipei inainte de intreruperea activitatii datorita concediului medical.Nu a venit nimeni si se incearca constant intimidarea mea prin orice mijloace(jigniri,etc).As dori sa stiu daca pot sa chem pe cei de la ITM si cum ma poate afecta asta.Au recurs la metode josnice,obligand oamenii din magazin,prin amenintari mai mult sau mai putin directe sa semneze o plangere impotriva mea.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac,in conditiile in care mai sunt colegi de ai mei care nu au semnat si care daca ar fi intrebati inclin sa cred ca ar spune adevarul.

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
Răspuns la discuția Incercare de concediere
Buna ziua,

Va scriu cu lacrimi in ochi.Astazi dimineata la ora 7,am ajuns la serviciu,am intrat in birou si seful de magazin a inceput sa vorbeasca foarte urat ,sa-mi adreseze injurii si a inchis usa la birou.Am sunat seful de zona ,care mi-a spus prin telefon ca sunt demisa din functie si voi primi prin posta un convocator prin care mi aduce la cunostiinta ca sunt cercetata disciplinar.A inceput sa ma ameninte prin telefon atunci cand am intrebat de ce mi se ingradeste dreptul la munca ,drept garantat prin constitutie,spunandu-mi ca nu mai am nici un drept.Am solicitat concediul de odihna,care mi-a fost aprobat si semnat in doua exemplare.Va rog sa-mi spuneti ce sa fac,sunt disperata.

Multumesc
Răspuns la discuția Incercare de concediere
Buna ziua,

Chiar acum cateva minute am fost sunata de catre seful de magazin sa aduc si echipamentul cand vin si datorita celor trei referate sunt ca si concediata.Referatele se refera la neschimbarea unor preturi in timp real si gasirea unor produse expirate de o zi la raft.Mi-a vorbit pe un ton foarte ......Va rog ,,cele trei referate port sa-mi faca rau? El spune la toata lumea ca eu nu am fost bolnava ci am fost in cm di cauza ca am cele trei referate.

Mutumesc
Buna ziua,

Lucrez din data de 03.02.2009 la o firma din domeniul alimentar,cu functia de adjunct sef magazin.In data de 03.06.2009 am anuntat seful de magazin ca din cauza unor grave probleme de sanatate(suspect cancer) voi merge probabil,dar nu am specificat nimic sigur,in concediu medical.Din acel moment viata mea a devenit un cosmar.Dupa o saptamana de la acest anunt am primit un referat ,care era un avertisment scris,dupa o saptamana,altul si imediat al treilea in care se solicita desfacerea contractului de munca.Am sunat seful de zona care nu a binevoit sa acorde atentie spuselor mele. In data de 26.06.2009 am fost operata prima oara,suferind inca trei interventii chirurgicale.Am fost in concediu medical aproape trei luni,acum doresc sa ma intorc inapoi la serviciu,am solicitat introducerea in program si am fost anuntata ca mi s-au retras toate parolele.Sefa de zona mi-a spus sa-mi dau demisia ca si asa "nu mai fac multi purici".Este posibil? Va rog frumos dati-mi un sfat,sunt disperata.

Astept un raspuns
Va mutumesc
Elena T