avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate zeita_zeita

Activitate zeita_zeita

Buna ziua,

As vrea sa cumpar un teren de 500 mp pt constructia unei locuinte, insa este extravilan si nu stiu care este procedura pentru a-l pune in intravilan.
Cat ar costa si in cat timp se face?

Ar putea sa ma sfatuiasca cineva ?

Multumesc frumos !
Buna seara,

Intentionez sa chem in proces pe fostul sot si actuala lui sotie, care locuiesc in imobilul construit cu fostul sot. Imobilul este folosit de catre ei din ianuarie 2010.
Doresc sa cer despagubire retroactiva pe ultimii 3 ani din partea actualei lui sotii.
Atat ea, cat nici fostul sot nu mi-au cerut acordul pentru ca aceasta sa locuiasca in imobil. Nu exista nici un document care sa ateste ca aceasta a locuit doar in cota parte a fostului sot, deci se presupune ca a locuit si cota mea parte. Mai mult decat atat, a utilizat mobilierul compus din 4 buc sifonier+pat+masuta+2 buc fotolii extensibile, care sunt bunurile mele personale inainte de casatorie-zestre.
Va rog sa imi spuneti in ce conditii pot sa deschid acest proces, in luna ianuarie.. Stiu ca din februarie este obligatorie consultarea unui mediator in procesele civile, insa cu acest barbat nu se poate discuta nimic in conditii normale. Intentionez sa cer despagubire minim 500 lei/luna.

Va multumesc anticipat!
Mie mi s-a dat 40%, de aceea am facut apel. Chiar daca contributia mea a fost de 60%, am cerut doar cota de 50%. Motivul pentru care i s-a dat lui 60% a fost pentru ca a adus martori care au mintit.
Multumesc mult gerberga. Sper sa se fi hotarat cota parte. Am cerut prin apel cota de 50-50%. Asta a si fost motivul apelului. Doar ca la ultimul termen situatia s-a schimbat neasteptat, caci paratul a cerut vinderea casei, iar eu am fost de acord, insa chiar si asa, mi-am mentinut verbal pretentia pentru cota de 50%. Insa figura si in deocumentul depus chiar si la ultimul termen. Nu imi doresc sa ajung si la recurs din cauza taxei de timbru care este relativ mare, pentru ca aceasta s-a stabilit in urma cu mai mult de 3 ani, cand inca nu scazuse pretul imobilelor, iar de atunci imobilul s-a devalorizat 40% si problema e ca instanta nu tine cont de asta :(
Instanta de fond a stabilit cotele de 40-60. Cea de sus este solutia instantei de apel. De aceea nu stiu ce cota a stabilit, pentru ca pe portalul instantelor de judecata nu s-a afisat,Este drept ca sentinta inca nu am primit-o, dar sper sa se fi remediat la 50-50 pentru ca eu am contributia chiar de 60%.
Buna seara !

Sentinta expusa portalul instantelor de judecata pentru Apel intr-un dosar de partaj a fost urmatoarea:

"Solutie: în baza art. 673 ind. 11 alin. 2 Cod procedură civilă dispune vânzarea imobilului compus din casă de locuit P+M şi teren îb suprafaţă de 212 mp împrejmuit, prin bună învoială a părţilor în termen de 6 luni începând cu data rămânerii irevocabile a prezentei. cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare."

Din pacate aici nu scrie cota partilor. Initial la fond s-a hotarat 40-60, dar eu am cerit cota de 50-50.
A mai intampinat cineva asemenea caz? Daca da, rog sa imi spuna daca care este sansa de a se fi schimbat cotele. Nu ar fi trebuit sa publice si acest lucru pe portal?
Sentinta inca nu a ajuns la domiciliu.

Va multumesc!

Credeti-ma ca nu fiecare angajator face ce ar trebui sa faca....
Prin asta nu vreau nicidecum sa blamez vreun fost angajator, pentru ca la vremea respectiva imi convenea si asa decat sa stau somera. Binteinteles ca eu am carte de munca de 8 ani.
Din pacate, am avut si angajatori, la care eram incadrata pe cartea de munca cu un salariu putin peste minim, iar bonusurile erau duble fata de salariul de pe cartea de munca, doar ca veneau in plic. Deci, nu se regaseste nicaieri. Chiar si asa, am avut venit mult mai mare ca al fostului sot, pentru ca am avut si locuri de munca, unde toate bonusurile erau trecute pe fluturasul de salariu. Daca ar fi fost si cartea de munca sau pe fluturas si aceea pe care ii primeam la negru, aveam dreptul sa cer eu 70% din tot imobilul.

Pe perioada 2004-2007 am copii dupa cartea de munca. De fapt am cartea de munca acasa.
Pe perioada 2008 am fisa fiscala. Insa pe 2009 nu mai am nici fisa fiscala, intrucat a ramas in casa care este in partaj, in care eu din 2009 oct nu am mai pus piciorul. De fluturasi sa nu mai vorbesc....sunt tot acolo. Daca mai sunt....
Practic am nevoie de fisa fiscala pe perioada ian-oct 2009. Cred ca se poate scoate de la administratie.
Din evidentele angajatorului e cam greu de scos, pentru ca o firma era in Cluj, iar restul in alte localitati diferite.
Consider, ca tot trebuie centralizate pe undeva.
Buna seara,

Nu mi s-a respins apelul.
Tocmai ca paratului i s-a respins cererea de o noua expertiza prin apel.
Mentionez ca instanta de fond, prin sentinta, ar obliga paratul de a-mi achita o sulta in valoare de 40% din masa partajabila. Insa eu am cerut 50%, pentru ca am dreptul, intrucat venitul meu a fost mai mare ca al paratului in timpul casatoriei,din salarii, lucru recunoscut la interogatoriu si de catre parat. Chiar si instanta a afirmat la un termen ca se vede clar ca venitul meu a fpst mai mare. Am intrebat daca este necesar sa cer fisa fiscala ca sa demonstrez si in scris si a zis ca nu e necesar, ca se vede clar. Doar ca in sentinta nu s-a mai tinut cont de acel venit mai mare si de aceea mi s-a dat doar 40%.
De asemenea, doresc sa mai specific ca parintii mei mi-au facut nunta pe cheltuiala exclusiva a lor. Instanta a zis ca banii primiti la nunta sunt bunuri comune. Doar ca nunta nu noi, sotii am facut-o, ci parintii mei. Parintii lui nu au contribuit deloc.

Nu am avocat, pentru ca situatia financiara nu mi-o permite. Abia reusesc sa ma descurc pe picioarele mele, cum pot si ma reprezint ori eu, daca pot sa ma deplasez ori tatal meu care este imputernicit prin procura.

Va multumesc!


Va multumesc pentru raspuns.

Si unde pot sa solicit aceasta fisa fiscala? Pentru ca firmele la care eu am lucrat au fost cu sediul si in Cluj si in Bucuresti si in alte localitati. Daca cer intr-un anumit oras, pot sa imi dea pentru toti anii de munca lucrati indiferent de sediul sau punctul de lucru al acestuia?
De asemenea termenul la apel este peste doua zile. Banuiesc ca pot sa le depun fisa fiscala si la urmatorul termen, nu?
Poate este putin mai tarziu, caci in faza de apel nu vor mai fi la fel de multe termene, intrucat instanta a refuzat cererea paratului de a mai face expertiza, deci prin asta se scurteaza timpul. In loc de expertiza, s-a cerut de la expertii anteriori sa se depuna niste modele de vanzari cumparari de casa, sa se vada pretul de vanzare efectiv, insa am inteles de la experti ca notarii refuza asa ceva pentru ca datele sunt confidentiale.

Ca exemplu, daca termenul de peste doua zile ar fi ultima, as mai putea sa depun in perioada imediat urmatoare la registratura fisele fiscale pentru instanta?
@ Car3men

Dar eu consider ca a fost rea vointa, pentru ca erau in concubinaj. Nici daca erau in concubinaj nu se poate face nimic?