avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate makao

Activitate makao

1. trebuie sa ma adresez tribunalului comercial?
2. pot depune o plangere personal sau trebuie sa imi caut un avocat?
3. e aceasta o solutie mai buna decat plangerea penala pentru recuperarea banilor?
am platit integral!
Foarte pe scurt:

Am cumparat un apartament intabulat dupa ceva vreme.
Dupa 1 an cumpar si o parcare (facem un antecontract in care e specificata pozitia, am platit) urmand sa se intabuleze si parcarea.
Trece 1 an nimic!
Trec 2 ani nimic! nu se intabuleaza.
Intr-o zi suntem chemati la notar sa semnam. Nu semnez deoarece era specificat in contract doar o cota parte (suprafata exagerat de mica) dintr-o parcela.
Merg la cadastru sa verific numarul topografic din contractul notarului sa vad de ce acum primesc o suprafata mai mica decat ar fi o parcare normala (existenta fizic) si SURPRIZA: acel numar topografic era in alta parte nu unde e specificata pozitia parcarii in antecontract.
Ma duc la vanzator cerand explicatii... nimic... cer banii inapoi... bineinteles ca am fost refuzat si trimis la plimbare....

Am depus plangere penala pt. inselaciune.
Si din cate am aflat dosarul va primi NUP.

Foarte tare... vinzi un teren intr-o parte si la notar vrei sa intabulezi altceva...
Plus ca terenul vandut ca parcare nu mai apartine vanzatorului ci e din suprafata blocului....

Vi se pare normal?
Doar mie mi se pare inselaciune sa vinzi cuiva o parcare ce nu iti apartine si la notar sa incerci sa ii intabulezi alta portiune incercand sa ascunzi detalii. (de cate ori am cerut schita topografica am fost refuzat si primeam niste schite de proiect de constructie... de aceea m-am dus si am cerut-o singur)
as dori daca ma mai poate ajuta cineva cu raspuns la intrebarea privind iesirea din indiviziune de mai sus pentru a nu deschide alt topic daca este vorba de aceeasi parcare.
Va multumesc pentru raspuns.
M-au chemat la o negociere din nou pentru a mari suprafata oferita initial.

As mai avea inca doua intrebari.

1. Fiind cota parte dintr-un teren o sa pot iesi din indiviziune?

2. Dat fiind ca primesc o cota din teren, deci sunt in oala cu alti proprietari cum, sau ce anume ar trebui scris in contract pentru a identifica portiunea respectiva asupra careia ne intelegem?

Ei vor sa faca o schita la ei la firma pe care sa o dea la semnat si altor cumparatori de parcari ca sunt de acord cu pozitia, dar asta nu stiu daca poate fi dusa la notar... sau da?



Daca in contractul de vanzare cumparare la notar scrie ca primesc cota parte X din imobilul situat în....cu nr. cadastral.... teren arabil

Iar mai jos scrie că

Partile declara ca imobilul se afla in... si are destinatia loc de parcari.

Sunt acoperit legal ca am cumparat o parcare ???

Poate notarul sa scrie ca terenul arabil are destinatia parcari fara autorizatie de constructie parcari de la primarie???


Si din cate stiu nu le permite suprafata sa faca legal parcari cu o lungime de 5 metrii tocmai din cauza trotuarului (care acum nu este delimitat ci cuprins in suprafata parcarii)

Constructorul primariei care a reabilitat strada a turnat asfalt de la borduri la capatul parcarii.

Astfel ca privite acum par a fi parcari normale dar pe acte vor sa imi dea doar jumatate.
Suprafata de teren pentru parcare este alta decat suprafata care apartine blocului.

Antecontractul pentru parcare a fost facut dupa aproximativ 1 an de la cumpararea apartamentului si specifica clar ca primesc parcarea X localizata in locul Y pentru suma de bani Z.


Parcare asa cum apare acum in contractul de vanzare cumparare final (nu l-am semnat) este de fapt o cota dintr-un alt teren (o fasie dezmembrata dintr-un teren mai mare) cu CF propriu (are alt nr. de intabulare si apare ca teren agricol)

Ce este ciudat... ca pe acest contract de vanzare cumparare de la notar desi apare teren agricol, undeva jos scrie ca va fi folosit ca si parcare.

DAR, constructorul nu are avizele si autorizatiile pentru locuri de parcare
Formularea antecontractului pentru cumpararea parcarii e foarte simpla.

Antecumparatorul a platit suma de X euro reprezentand plata parcarii de langa blocul 3B ... se prezinta apoi pozitia, a cata parcare din ce parte.... cu o latime de 2.5 metrii.
Urmeaza apoi descrierea modalitatii de plata

+ declaratia ca cuprinsul antecontractului corespunde vointei si conditiilor stabilite de noi partile de comun acord.

Atat. Fara nici o alta clauza

Alte detalii nu am...

Deci in cazul in care solicit restituirea sumei de bani si refuza...

Nu sunt destul de clare lucrurile?


am inteles.

insa, revenind la problema initiala (cea a reglementarii cu privire la parcari) am vorbit cu un arhitect (incepator) si mi-a spus ca atunci cand fac planuri la constructii nu au voie sa faca parcari mai mici de 2.5 x 5 metrii si ca „undeva” sunt stabilite aceste norme minime, dar nu stia unde.