avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate gili_cristian@yahoo.com

Activitate gili_cristian@yahoo.com

Eu sunt cenzor la un bloc si primesc 150 lei. Cat platesc contributiile?
Am 2 venituri salariale la 2 locuri de munca. La unul primesc ptr. 4 ore 610 lei la celalalt tot de 4 h, primesc 570 lei. La fiecare loc de munca a venit cate o scrisoare de executare silită. Cat pot sa_mi rețină din salariu la fiecare loc de munca.
Discuție Chirii
Suntem o Asociație de Proprietari si avem un spatiu inchiriat. Trebuie raportat la taxe si impozite?
Am un teren si as dori sa vand jumatate din el. Ce trebuie sa fac pentru parcelare si care sunt costurile aproximative.
Incepand cu 1 iulie 2009 m-am pensionat anticipat, intrerupand raporturile de munca cu firma. Mentionez ca am avut contract de munca pe perioada nedeterminata din anul 2003. La incetarea activitatii firma trebuia sa-mi plateasca c/val zilelor de CO care mi se cuvenea pe prima jumatate a anului, respectiv pentru 15 zile din cele 31 zile prevazute prin contractul de munca. Mentionez ca firma acorda CO pentru toti salariatii odata, in 2 transe, vara si iarna. Seful meu refuza sa-mi plateasca CO.
1. Ce pot sa fac in aceasta situatie, carei instante trebuie sa ma adresez si as vrea sa stiu daca pot sa fac acest lucru fara avocat, deoarece nu-mi pot permite unul.