avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate aadialeda

Activitate aadialeda

Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc ! Initial, un minor dat tatalui prin hot. de divort, acum 3 ani. Cam tot de atunci,bunicii materni se ocupa de cresterea si educarea respectivului minor, exceptand cele cateva pauze de cca 1-2-3 sapt , cand copilul a mai stat si la tata.In ultimul an, a stat la mama si la bunicii materni. Mama a deschis actiune de reincredintare si, pana la hotararea ce va fi data pe fond, prin ordonanata presidentiala i s-a incredintat minorul, ei si bunicilor materni. Cu doua zile inainte de a se da hotararea in ordonanta presidentiala( 5 august ac. ) , deci pe 3 aug ac., mama a primita acasa somatie pt. executarea silita privind sentinta din divort. A mers mama sa depuna contestatie la executare dar, a fost sfatuita de presedinta judecatoriei la care a fost in audienta, sa astepte decizia ce sa va da in ordonanta si apoi se va vedea. Asa a facut, ordonanta i-a dat copilul, provizoriu desigur. Desi i s-a comunicat d-nei executor respective ca exista o hotarare data prin ordonanta presidentiala, respectiv copilul este dat in grija mamei si a bunicilor materni, aceasta sustine ca atat timp cat creditorul a paltit-o si face demersuri sa mearga inainte cu executarea silita, ea trebuie sa se conformeze; astfel, dupa data de 05 aug. ac. de 2 ori, d-na executor, impreuna cu creditorul, avocati, reprezentanti ai politiei, jandarmeriei, autoritatii tutelare a primariei respective, alte persoane dubioase din anturajul creditorului ( a se citi garzi de corp), concubine si avocati,etc, au invadat proprietatea bunicilor materni, au scotocit in casa, in beci, in camari, etc, in gradina cu legume si in lanul de porumb, l-au cautat pe cel mic (are doar 5 ani pe 03.10.2009). Prima data, bunicul a reusit sa il ia in brate si sa fuga cu el prin gradini si sa se ascunda la o casa vecina , mai la distanta de a lui; a doua oara insa, copilul a stat 3 ore ascuns singur in lanul de porumb, infricosat si infrigurat, auzindu-l pe tata cum il striga pe nume si pe altii din anturajul acestuia, facand la fel. Mama a ajuns acolo, in satul respectiv in cca o ora, ei tocmai plecasera si s-au intersectat pe drum; a fost vazuta si nu s-au mai intors. A luat copilul acasa la ea, in oras, bunicilor fiindu-le frica sa il mai tina si sa nu il mai poata scapa la o alta interventie a d-nei executor care, la plecare, a amenintat ca va reveni si a doua zi. Acum, il tin ea ascuns, nu il poate inscrie la o gradinita, nu are cu cine il lasa daca vrea sa isi pastreze serviciul de care depinde ea si 4 copii. O prietena s-a oferit sa o ajute si i-l duce dimineata, urmand sa il ia de la ea baiatul care iese de la orele de curs de la liceul. Copilul este inca infricosat, este si diagnosticat cu o afectiune psihica. Ce poate face mama in conditiile in care greva in magistratura continua, procesele se vor tot lungi (ordonanta se afla in recurs iar pe fond abia a fost primul termen cand nu s-a discutat nimic, s-a dat un nou termen)?? La cine poate cere ajutor? La presa? Poate asa va obtine ceva? Va multumesc anticipat!

Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
ms, legally!la asta ma gandesc si incerc sa si cred...
Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
ms flipi!!:P
Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
...numai daca se uita la mutrisoarele lor...stie!!
Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
Multumesc, asa am gandit si eu ...totusi cunoscutii ma avertizeaza...legat de influenta lui...de pozitia lui in societatea noastra....bazata pe...
Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
=D> Multumesc si te pup, Rozi!
Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
Multumesc!!! Asa o sa facem, fiti sigur. Egoismul lui dovedit pana acum, ne-a intarit.
Succes!!!
Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
Multumesc !!!! Eu sunt sigura ,oricum...copiii mei ,la fel. Noi nu avem nevoie de nimic sa dovedim....treaba lui....la cum a stat deoparte 20 de ani de copii, poate sa stea si de acum! Ne jigneste si cred ca merita sa fie "tocat" de actuala sotie...:)
Răspuns la discuția ... de sunt eu acela....!!!!!!
Multumesc!!!! Nu cred ca are de gand sa deschida o actiune in justitie caci e un "sus-pus" printr-un minister de-al nostru...Nu ar pica bine pe CV....;) Doar le tot cere copiilor sa fie de acord si se gandeste probabil sa ii duca direct intr-o clinica specializata.... Toti cunoscutii mei imi spun ca ar trebui sa ne ferim caci...cu pozitia ce o are in societate...ar putea sa aranjeze treburile in favoare actualei lui familii...adik sa o scuteasca de mostenitori in plus....
Ce sa raspund eu si copiii mei, in varsta de 21, respectiv 19,5 ani acum, cand tatal lor, de care am divortat cand cel mai mic avea cca 7luni, ne cere sa acceptam efectuarea testului de paternitate...motivand aceasta cu faptul ca actuala nevasta ii tot "scoate ochii" cu "de unde stii ca sunt ai tai?" (Ambii urmeaza o forma de invatamant la zi si deci, le plateste o pensie alimentara....)
Multumesc !