avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters101708

Activitate ContSters101708

Răspuns la discuția ce drept de mostenire am ??
MIHAI GRIGORE a scris:

Va raspund fara sa stau sa comentez !
1--aveti drepturi egale cu ceilalti frati ai dvs ! dar asta numai in cazul in care tatal dvs decedeaza si nu apuca sa instraineze casa in timpul vietii...ori nu am vazut nicaieri sa spuneti ca tatal a decedat , de unde deduc ca este in viata ! Fiind in viata nu aveti nici un drept!
2--mama dvs nu are nici un drept fiind divortata!
3--mama vitrega nefiind casatorita legal (la oficiul starii civile) nu are nici un drept
4--daca se stabileste paternitatea fratelui vitreg va avea aceleasi drepturi ca si dvs . Daca nu , atunci nu are nici un drept decat daca a fost adoptat de catre tatal dvs!
5--sora vitrega nu are nici un drept neavand relatie sanguina cu tatal dvs ...doar daca , repet , nu cumva a fost adoptata de tatal dvs!
Alte intrebari?
:D
[/quot

imi psuneti si mie va rog frumos ce a vrut sa spuna doamna ?

Daca este asa, in cazul decesului tatalui, sotia supravietuitoare (mama vitrega) mosteneste 1/4, iar dumneavoastra impartiti in mod egal 3/4 cu fratele.
Răspuns la discuția ce drept de mostenire am ??
2007_rozi a scris:

:sorry:...cum adica, dumneavoastra nu mai stiti nimic despre mama dumneavoastra? Ciudat....
Poate mama nu are nici o pretentia asupra casei. Daca este asa, in cazul decesului tatalui, sotia supravietuitoare (mama vitrega) mosteneste 1/4, iar dumneavoastra impartiti in mod egal 3/4 cu fratele. Sora vitrega , nu are nici un drept.



2--mama dvs nu are nici un drept fiind divortata!
3--mama vitrega nefiind casatorita legal (la oficiul starii civile) nu are nici un drept
4--daca se stabileste paternitatea fratelui vitreg va avea aceleasi drepturi ca si dvs . Daca nu , atunci nu are nici un drept decat daca a fost adoptat de catre tatal dvs!


mama vitrega si fratele vitreg au drepturi sau nu au ??
Răspuns la discuția ce drept de mostenire am ??
apaidiu a scris:

As spune ca daca ceea ce ne spuneti dvs.... anume ca:
1-aceasta casa a fost dobandita/construita in timpul casatoriei cu mama dvs.
2-ca la divort nu s-a facut nici un partaj al bunurilor comune ale sotilor
mama dvs. ar putea cere partajul asupra acestei case.
Eventual ... inainte sa o instraineze tatal.
Sigur .. vor fi o multime de complicatii ... dar .. eu nu exclud aceasta ipoteza.



ce raspun sa iau in considerera??????? doamna avocat spune:
"sotia supravietuitoare (mama vitrega) mosteneste 1/4, iar dumneavoastra impartiti in mod egal 3/4 cu fratele."
Răspuns la discuția ce drept de mostenire am ??

"sotia supravietuitoare (mama vitrega) mosteneste 1/4, iar dumneavoastra impartiti in mod egal 3/4 cu fratele".
ma-m cam bagat in ceata iar ptr ca mai sus domni avocati miau spus altceva iar doamna avocat imi spune altceva...
deci pana la urma mama care nu este casatorita cu acte cu tatal meu face shi ea parte iar fratele meu care nu este trecut pe numele lu tata si nu este nici pe al mamei vitrege ci pe al fostului ei sot, are drepturi?

nu mai stiu de mama mea ptr ca sa tot mutat din oras in oras prin tara, as vrea sa o gasesc dar nu stiu de unde sa incep ultima data a locuit in bucuresti apoi cica sar fi mutat prin oltenia asta stiu de pe la rudele mele care ar fi incercat sa o caute si ei
Răspuns la discuția ce drept de mostenire am ??
problema este ca nu mai dau de mama mea sa tot mutat dintr-un oras in altul si nu stiu unde sa o mai caut sa vina sa isi ia drepturile, nici nu mai stiu daca traieste
Răspuns la discuția ce drept de mostenire am ??
va multumesc mult ptr. deslusire si ptr. confirmarea parascoveniei=D>
si mult succesc in cariera
Răspuns la discuția ce drept de mostenire am ??
mama vitrega nu are niciun drept ?/ eu stiam ca traind in concubinaj dupa 10 ani intra in drepturi
As dori sa stiu ce drept de mostenire am la casa parintilor mei.
Cand aveam varsta de 5 ani parinti mei sau despartit, au divortat, tata a ramas in casa, construita cu mama mea la care ea nu a primit niciun fel de partaj sau vreo suma de bani, tata sa recasatorit (fara acte) au facut un copil care poarta numele si acum la varsta de 20 de ani fostului barbat al mamei mele vitrege,
eu sunt singurul copil din prima casnicie, am un frate vitreg din partea tatalui meu, si o sora vitrega din partea mamei mele vitrege care nu este conceputa cu tatal meu
As dori sa stiu ce drepturi am eu ?
ce drepturi mai are mama mea ?
ce drepturi are mama vitrega care nu este casatorita cu tatal meu cu acte ?
ce drepturi are fratele meu vitreg car nici el nu poarta numele lu tatal meu ?
ce drepturi are soramea vitrega care este doar fata mamei vitrege ?
va multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu un raspuns ..