avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate florintodoran

Activitate florintodoran

Răspuns la discuția masini parcate ilegal
Buna ziua d-le Grecu,

va rog notati ca este vorba despre un spatiu privat, neavand legatura cu legislatia referitoare la masinile parcate ilegal pe domeniul public.(strazi, parcari, etc.)
Ma intereseaza in ce mod pot actiona legal, pentru a indeparta de pe proprietate un obiect depus fara acordul meu.
Cu sprijinul unei firme de ridicari auto, macara, forta umana, etc., nu conteaza mijlocul.

Chiar si in cazul in care un vecin, parcheaza o masina pe culoarul comun, tot parcare ilegala s-ar numi, deoarece cred ca incalca proprietatea comuna iar daca exista de ex. o hotarare a asociatiei proprietarilor in acest sens, nu vad de ce nu i-ar fi ridicata masina si vecinului care parcheaza ilegal.

Cu stima,
FT.
Răspuns la discuția masini parcate ilegal
Buna ziua, va multumesc mult pentru raspuns.
As dori insa sa stiu daca asociatia de proprietari/proprietarul locului de parcare, ar putea chema fara instiintarea prealabila a organelor de ordine, o firma care sa ridice vehiculele parcate ilegal. Respectiv sa contracteze o astfel de firma.

In cazul in care exista o hotarare a consiliului/asociatiei locatarilor si panouri informative montate in acest sens, considerati ca trebuiesc totusi sesizate in prealabil organele de ordine sau actionat direct in baza acestei hotarari si a dreptului de proprietate?
In definitiv sunt parcate pe o proprietate privata. (Culoarul de acces- cota indiviza)

Este respectat cadrul legal in acest caz?

Va multumesc, FT.
Buna ziua,
as dori sa intreb daca exista posibilitatea ca masinile parcate ilegal in garajul blocului, sa fie ridicate.
Am discutat subiectul acesta in consiliul de administratie al blocului, nu s-a ajuns la o concluzie imediata, deoarece nu avea nimeni cunostinta despre cadrul legal.
In ce conditii s-ar putea ridica masinile parcate ilegal pe culoarul garajului din subsolul blocului(spatiu privat, in cota indiviza), respectiv pe locurile de parcare ale locatarilor(spatiu privat)?
Exista o prevedere legala in acest sens?
Trebuie luata/redactata o hotarare a consiliului de administratie?
Trebuiesc aplicate semne/panouri de afisaj in locurile respective?
Va multumesc,
F.T.
Multumesc f mult.
Buna,
as dori sa stiu daca pot emite o factura pentru prestari servicii/comision, fara TVA, catre o firma din Romania.
Factura o emit din Germania(sunt stabilit si am firma inregistrata acolo), serviciile le prestez in Romania sau in alte tari EU(altele decat Germania).
Multumesc mult pentru suport. FT.