avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate geo6004

Activitate geo6004

Răspuns la discuția executare sulta
Multumesc pentru indrumari
Răspuns la discuția executare sulta
Multumesc din nou pt raspuns....Se pare ca am complicat eu situatia.As dorii ,daca se poate sa concluzionez:
1.Banii imi vor fi virati in contul mentionat de mine in actul notarial semnat de mine si mama vitrega
2.Mi s-a comunicat ca ii pot vedea in cont dar nu pot avea acces la ei ,decat dupa ce voi trimite prin posta la adresa ei,declaratia mea notariala ca sunt de acord cu ridicarea sultei
Intrebari:
1.Care este modalitatea prin care mama mea imi poate bloca accesul la bani daca acestia sunt deja in contul meu?
2.O data intrati in contul meu, banii mai pot fi retrasi de mama mea vitrega? Mai are ea acces la ei?
3.Exista o alta modalitate prin care sa-i garantez ca am primit contravaloarea sultei si sunt de acord cu ridicarea acesteia (ea mentionanand ca doar declaratia mea notariala este valabila pentru ca apartamentul asupra caruia s-a instituit sulta sa fie liber de sarcini)?
Răspuns la discuția executare sulta
multumesc...dar...ea mi-a comunicat ca va vira banii in acel cont, insa va mentiona o clauza pentru a avea acces la acestia..garantia escrow(daca am inteles bine) si nu voi putea sa am acces la ei decat in momentul in care ea va primii declaratia mea notariala ca sunt de acord cu ridicarea sultei.Intrebarea mea era, in cazul in care ea va primii acest acord notarial al meu, va putea mentie blocat accesul la banii din contul meu,virati de ea prin ordin de plata sau mai mult, ar putea retrage ea banii din cont?Nu exisata o alta modalitate de a-i garanta ca eu imi retrag sulta? Va multumesc.
Discuție executare sulta
in urma unui acord notarial incheiat intre mine,in calitate de fiica si sotaia tatatului meu,decedat, s-a stabilita ca imi va fi achitata o sulta intr-un cont mentionat de mine la o banca agreata de mine.Acum mi s-a comunicat ca va fi achitata contravaloarea sultei,conform intelegerii notariale, in acel cont dar nu voi putea sa am acces la acei bani decat dupa ce voi trimite o declaratie notariala prin care mentionez ca am primit banii si sunt de acord cu ridicarea sultei.Eu sunt de acord sa fac aceasta declaratie notariala dar daca eu trimit aceasta declaratie prin posta si in momentul in care ea va primii actul va retrage banii din cont far ca eu sa ii pot accesa?
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez? Va multumesc.
Discuție succesiune tata
Daca sotia tatalui meu locuieste in apartamentul la care am dreptul si eu ca unic copil si nu doreste sa-l vand cum procedez pentru a-mi obtine contravaloarea aferenta partii mele din acel apartament? Care este partea care imi revine mie? Daca sunt de acord sa ma despagubeasca pentru partea mea in cat timp este obligata sa-mi achite contravaloarea aferenta partii mele? Ce drepturi are sotia tatalui meu decedat acum un an?
Răspuns la discuția succesiune tata
Multumesc pt timpul acordat! Am luat legatura cu un notar din Craiova si acesta mi-a spus ca trebuie sa ma prezint cu cele doua anexe la el in momentul in care deschid succesiunea.Am aflat ca una din ele este Certificatul fiscal si sunt pe drumul cel bun,astfel incat il voi obtine in curand.Nu stiu ce reprezinta celalalta anexa de care nu stie nimeni de la Starea Civila (anexa 23?) .
Discuție succesiune tata
Buna ziua,
Doresc sa deschid succesiunea dupa tatal meu care a decedat acum un an.Mi s-a spus ca la notar trebuie sa ma prezint cu anexa 23 si 24 de la Starea Civila .Deoarece eu locuiesc in Timisoara iar tatal meu a avut ultimul domiciliu in Craiova, va rog sa-mi spuneti cum pot obtine aceste anexe fara a ma prezenta personal la Primaria din Craiova?
Răspuns la discuția sucesiune tata
Cum pot obtine anexa 23 si anexa 24 pt a incepe succesiunea,daca eu locuiesc in Timisoara iar ultimul domiciuliu al decedatului(tatal meu) este in Craiova?Trebuie sa ma prezint personal la Primaria din Craiova sau pot cere aceasta si prin intermediul Primariei Timisoara sau direct prin posta?
Cine intocmeste planul de afaceri pentru obtinerea finantarii nerambursabile pentru tinerii sub 35 de ani care doresc sa infiinteze un SRL-D? In Timisoara cui ma pot adresa pentru lamuri suplimentare?
Răspuns la discuția sucesiune tata
Unde pot vedea daca a fost inregistrat acceptul meu privind succesiunea?