avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate zeicu

Activitate zeicu

V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat in luarea deciziilor cu privire la locul de munca.
In acest moment ocup pozitia de project manager intr-o companie de 1 an si 6 luni.Sunt angajat in companie pe perioada nedeterminata (nu tip project based)
Cu 1 saptamana in urma am fost informat ca in companie urmeaza un program de reorganizare si va atrage de la sine schimbarea fisei postului si incadrarii pe o pozitie mult inferioara. Motivul este lipsa proiectelor noi in companie. In cazul meu mai sunt si alte persoane. Alegerea persoanelor pentru retrogradare s-a facut pe criterii proprii, subiective, necunoscute, fara nicio evaluare. Mentionez ca in companie exista inca alte pozitii care vor ramane si sunt identice cu cea pe care o ocup in acest moment.
Ma astept dintr-un moment in altul sa primesc fisa noului post si actul aditional de modificare a functiei. Noua functie va implica desfasurarea activitatii mele la un punct de lucru dintr-un alt oras decat cel de domiciliu.
Mi s-a comunicat ca momentan nu se va modifica salariul de incadrare, dar parerea mea este total opusa.
Mentionez ca postul de pe care eu voi fi retrogradat nu se desfiinteaza, sau cel putin nu am primit o decizie oficiala in acest sens.
Va rog sa-mi oferiti un sfat.
Ce se intampla daca refuz sa semnez actul aditional cu modificarea incadrarii?
Este normal sa se recurga la retrogradare fara sa se desfiinteze in prealabil postul initial?
In ce conditii se ofera salariile compensatorii?

Va multumesc anticipat