avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin zaharia

Activitate cosmin zaharia

Buna ziua, intampin si eu o problema legata de un act de vanzare-cumparare. Am la vanzare un apartament de 2 camere, la care am gasit un cumparator prin programul prima casa. De acum incep sa apara problemele. Apartamentul a fost initial al bunicilor mei, care il au in posesie de la cand sa construit blocul. In anul 1992 au facut un act de vanzare cumpare catre parintii mei, dar au bagat in contractul de vanzare cumparare o clauza potrivit careia atata timp cat ei traiesc nu am voie sa ii dau afara din casa. Acum cand am vrut sa dau actele pentru a trimite dosarul catre fondul de garantare din programul prima casa, m-am trezit ca trebuie sa scot de la cartea funciara o hartie conform careia bunicii mei isi dau acordul. Am fost la un notar care mi-a spus ca trebuie sa-mi faca act de donatie de la bunicii mei catre parintii mei, si d-abia dupa acea pot sa scot acea hartie. Mie mi se pare ciudat, din moment ce bunicii mei sunt de acord sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca ei renunta de ce trebuie sa fac act de donatie. Plus ca acum apare o alta problema, am auzit ca cei de la fondul de garantare(prima casa) nu ar aproba contractul cumparatorului din cauza ca eu as avea act de donatie. Eu caut o a doua parere, pentru ca tot acelasi notar imi spune ca daca gaseam un cumparator cu banii cash ,numai era nevoie de acel act de donatie si ajungea declaratie data de bunicii mei, si ca acest lucru se aplica doar in cazul primei case. Sunt complet in ceata ca sa numai zic ca mi se cere un tarif de 11 mil pentru acel act de donatie plus inca vreo 2 pentru cartea funciara. Va rog daca se poate sa ma luminati pentru ca sunt in postura sa-mi pierd cumparatorul.