avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate angelabadila

Activitate angelabadila

Multumesc
fetita mea are 6 ani,acum o saptamana i-a fost descoperita o tumoare pe rinichiul stang cu complicatii pe vena cava,medicii de aici nu stiu daca o pot opera( in romania )eu as vrea sa plec cu ea afara numai ca sunt despartita de tatal ei,el nu a mai vazut-o de la 2 ani.Intrebarea este daca copilul mi-a fost dat mie spre crestere el neavand nici macar drept la vizita pot iesi cu ea din tara fara acordul lui(pentru operatie),ii pot face pasaport fara el(copilul poarta numele lui iar eu am revenit la numele de fata)am incercat sa iau legatura cu el dar se pare ca pe el nu il intereseaza soarta acestui copil.Va rog din suflet sa imi spuneti cum sa procedez
In luna mai 2011 am depus o plangere la politie pentru distrugere,vecinul meu mi-a sapat la fundatia casei un sant de 50 cm in care si-a pus ghivece de flori si prin care se "scurge" apa lui din curte(de fapt apa nu are unde sa se scurga sta la fundatia casei pana se ...) si mi-a vopsit peretele casei mele in culoarea casei lui(peretele da in curtea lui dar nu este perete comun) am cerut politiei un proces verbal de constatare care nu s-a obtinut nici pana azi in plus la dosar am depus doua declaratii ale altor vecini,declaratii care nu erau date in fata unui organ de justitie dar care au disparut din dosar...este normal?chemati la politie sa dea o noua declaratie si afland ca declaratiile lor initiale au disparut cei doi nu au mai vrut sa dea declaratie pentru ca au considerat anormal sa se piarda documente in care aveau trecute datele personale...am fost in audienta la comandantul sectiei(asta acum un an )care a dispus in fata mea rezolvarea dosarului intr-o saptamana si a cerut ca dosarul sa ii fie luat persoanei care se ocupa in momentul acela...insa intre timp nu stiu ce s-a intamplat ca tot persoana respevtiva se ocupa de dosar si nici o rezolvare nu avem pana azi...unde ma pot adresa mai departe?aceasta casa am printr-un credit si nu pot sta si astepta sa vad cum se degradeaza...am facut o cerere pt,a putea vedea dosarul si mi-a fost acceptata numai ca in sectie nu il pot vedea...cui sa ma adresez?
de fiecare data cand am fost la sectie am lasat cate o cerere adresata comandantului pentru solutionare...comandantul este la curent iar banuiala noasra este ca s-au falsificat semnaturi din cauza asta aceasta situatie
multumesc pentru raspuns...dosarul a ajuns in sectie de o saptamana numai ca nu l-am putut vedea ...in prima zi nu a fost de gasit...a doua zi amsunat si a zis sa mergem ca il putem vedea ...am fost numai ca dosarul a fost repartizat unul domn politist care nu era in sectia si ne-au spus sa venim a doua zi.....am revenit numai ca domnul politist nu a avut timp sa se uite prin dosar si a vrut sa fie in tema inainte sa ne arate dosarul ...ne-a rechemat luni(vineri fiind ultima ...)....asrazi fiind luni ne-au spus ca sunt in alerta si ca nu putem vedea dosarul ...NU ESTE POSIBIL ,NU AM CERUT DECAT SA VEDEM CE CONTINE DOSARUL ,AVEM APROBARE DE LA PROCURATURA.....ORICE DIN SECTIE CRED CA POATE SA IA UN DOSAR SA NI-L PUNA IN FATA......CRED....CE PUTEM FACE IN SITUATIA DATA?
Am depus la politie o plangere impotriva vecinului meu pentru distrugere,cei de la politie au trimis dosarul la parchet,venind acasa rezolutia am constatat ca cei de la politie au avut o atitudine partinitoare motiv pt,care am cerut sa vedem dosarul,cererea ne-a fost acceptata insa intre timp dosarul s-a reintors in sectie doamna procuror constatand mari neclaritati si contradictii in dosar.Am fost sa vedem dosarul in sectie la indrumarea doamnei procuror numai ca desi rezolutia apare ca datata din 04.01.12 cei de la politie sustin ca dosarul nu a ajuns in sectie...ce putem face?
Discuție pot sa?
locuiesc la curte si as vrea sa imi extind constructia cu o bucatarie facuta din lemn si placata cu rigips si polistiren exterior ...pot sa lipesc bucataria de peretele casei vecinului fara acordul lui scris sau verbal?daca da in baza carei legi ?
Răspuns la discuția politia si regulile ei
multumesc pentru raspunsuri ...astazi am fost si am reusit sa vb.cu procurorul de serviciu care a si vazut dosarul....dosar in care dupa spusele domnului nu contine mare lucru iar pe langa asta are si o recomandare de la politia de sector :recomandare de neurmarire penala....ramana la latitudinea procurorului daca respinge sau nu dosarul ...
Răspuns la discuția politia si regulile ei
ne-a venit acasa scris ca in urma sesizarii noastre vecinului i s-a intocmit dosar penal pentru distrugere in forma calificata...va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:cum a plecat dosarul din sectie fara nici o declaratie a noastra,in afara de sesizare noi alta declaratie nu am luat....in plus nu exista nici un proces verbal de constatare....am fost in audienta la comandant si mi-a spus ca dosarul nu poate sa plece din sectie fara un proces verbal de constatare....nu mai inteleg nimic...este o procedura normala? sau care era procedura normala?...am vrut sa depun inca o sesizare la politie pentru urgentare dar nu mi-au primit-o
Răspuns la discuția politia si regulile ei
revin....in urma sesizarilor adresate primariei am primit raspuns sa ma adresez politiei pentru distrugere-distrugerea peretelui pe baza legii 50.....am facut o copie dupa decizia primariei si m-am adresat sectiei de care apartin ...daca initial mi-au spus ca da ei se ocupa de asa ceva ieri am primit un tel. in care imi spuneau ca ei nu pot face nimic sa ma adresez instantei...este normal ?sunt plimbata de la o institutie la alta...fiecare arunca pe altcineva...iar pana atunci am toate sansele din cauza ploilor sa mi se fisureze fundatia casei...multumesc