avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela_R

Activitate gabriela_R

Răspuns la discuția retinere din salariu casierilor
LA NAIBA NU GASESC ACUMA FISA POSTULUI...DAR DESEARA DUPA CE AJUNG DE LA SERVICI O CAUT MAI BINE....DECI....SEFU" ZICE CA IN CARTEA DE MUNCA FUNCTIA E CASIER DAR MESERIA E GESTIONAR. ORICUM ACUM SCRISU DECLARATIA CARE TREBUIE SA I-O DAU I IN CARE SA SPECIFIC MOTIVELE PT CARE NU VREAU S-O SEMNEZ SI CARE CICA O ATASEAZA LA DOSAR . CICA A SUNAT LA SEDIU SI A INTREBAT CUM E PROCEDURA DACA NU VREAU SA SEMNEZ. #-o
Răspuns la discuția retinere din salariu casierilor
ieri a incercat dl direcor ca lipsa la inventar nu este recenta ci din urma ( 1 an si ceva ) dar nu s-au declarat la vremea respectiva ca poate se schimba pretul poate nu stiu ce...bla..bla..bla..ca avem toti gestiune comuna....bla..bla..am semnat la angajare pt retinere 10% pe luna ...si au retinut destul in 2 ani si....daca nu vreau sa semnez atunci azi tre sa aduc un fel de declaratie prin care sa motivez de ce . foarte bine..ii aduc dar de semnat nu sunt de acord pt ca nu s-a produs minusul din vina mea si faptul k ei nu au declarat de la bun inceput la fel...nu e treaba mea....isi ascund gunoiul sub pres si apoi prostii sa plateasca ...si am mai auzit ca daca nu semnez o sa vina revizorii , o sa faca ei inventarul , la fel o sa trebuiasca sa platim si se va retine din garantie....foarte bine din partea mea!!!!!! asa trebuiau sa faca la toate inventarele cred nu sa ia din salarii...care sunt.....no coment...
Răspuns la discuția retinere din salariu casierilor
de la cine sa primesc chitanta ????? apare doar pe fluturasi cand ni-i trimit ...sediul central nu e aici...
Răspuns la discuția retinere din salariu casierilor
buna seara . nu stiu daca pt functia de casier meseria de baza e gestionar . nu cunosc nomenclatorul de meserii . sefu' cica e gestiune comuna ...eu doar facturez . nu primesc in gestiune nimic si nu semnez nici un aviz . pe fluturas apare "retinere gestionari" . asta vreau sa stiu : daca sunt gestionar . oricum nu am semnat si nu semnez . astept raspunsuri de la oricine . multumesc
buna ziua . sunt noua nouta pe acest forum si m-am inscris pt ca am mare nevoie de ajutor .sunt casier intr-un magazin cu produse electrocasnice . la anumite perioade se face inventarul . dupa ce se face inventarul se aduc la semnat foile de invantar si pe o foaie e trecuta suma care se retine din salariu . in magazin exista asistenti vanzari , sefi raioane si un sef . la inventare anterioare am semnat pr retinerea a 50 lei apoi 70 lei . dar acuma lipsa e cam .......no coment......250 ....lei..la salariul care este......si la asta no coment.....i-am spus de ieri contabolului ca eu nu smenez asa ceva , eu daca ies lipsa la casa nu-mi plateste nimeni . eu pun banii . si cica e gestiune comuna...pe naiba....vreau sa stiu legal daca este corect asa ceva , daca ar trebui sa mi se impuna si mie semnarea si retinerea din salariu ; eu nu primesc in gestijne nimic . eu doar stau la casa si fac facturi , nu ma deplasez in magazin . mai mult "seful" ameninta ca cine nu semneaza la evaluare i se trece un minus ( adica o penalizare de 10% ) . n-are decat . vreau sa vad pana unde se poate ajunge cu acest analfabet si incompetent . nu risc nimic pt ca eliberarea din functie ar fi o adevarat usurareeee !!!!!!!!!!! am cerut mai demult o copie a cartii de munca si scrie casier la functie . nu gestionar . vreau sa stiu daca legal . vreau sa stiu ce drepturi am . ma ajuta si pe mine cineva ???